İstanbul’da bugün (Perşembe) toprağa verilecek olan değerli tarihçi Halil İnalcık’ın hayattaki en büyük üzüntülerinden biri Osmanlı tarihiyle ilgili milyonlarca vesikanın Bulgaristan’daki bir kağıt fabrikasına hurda fiyatına satılmasıydı.

İnalcık anılarında bu olayı şöyle anlatmıştı:

“Cumhuriyet’in ilk yıllarında işgüzar bir memur, ‘Osmanlı arşivini hurda fiyatına kağıt fabrikasına satalım, böylece devlete gelir olur’ diyor. Bunun üzerine Bulgaristan’da kağıt fabrikası işleten bir Belçika firması ile anlaşılıyor. 4 vagon Osmanlı vesikası tren vagonlarına yüklenerek Bulgaristan’a gönderiliyor.

O sırada nur içinde yatsın İbrahim Hakkı Konyalı bir gazete makalesinde devleti uyarıyor, ‘imparatorluğun tapusu Bulgarların elinde; ateş ocaklarına atılacak’ diyor.

Bunun üzerine elçiler harekete geçiyor, Bulgaristan’dan o vesikaları istiyor. Bulgarlar akıllı; bir milyon kadar vesikayı seçiyorlar, gerisini gönderiyorlar. Bugün dünyadaki en önemli Osmanlı arşivlerinden biri Bulgaristan’ın elindedir. 1969’da o arşivi görmek istemiştim ama Bulgarlar sokmamıştı beni.”

++

İnalcık’ın tarihimize sahip çıkamayışımızı çarpıcı biçimde gösteren bir diğer anısı da şöyle:

“Yine Cumhuriyet’in ilk yıllarında Topkapı Sarayı’nda bulunan İmparatorluğa ait neredeyse tüm eşyalar Hazine’ye gelir elde etmek için satılmak istenir, bu konuda emir verilir. Ne var ki Topkapı Sarayı’nın ilk müze müdürü Tahsin Öz, saraydaki eşyaları Konya’ya tamire gönderdiğini belirterek bu satışı önler. “

++

Dünyanın en önemli tarihçileri arasında sayılan İnalcık, Ermeni soykırımı olmadığını da belirtiyor, yaşanan zorunlu göç sonucu ölümler olduğunu belirtiyor.

İnalcık’ın bu konudaki görüşlerini okuyalım:

“1. Dünya Harbi patlak verince Ermeni komiteciler Rusya tarafında bir askeri birlik kurdular, bize karşı savaştılar, sabotajlara giriştiler, halkı ayaklandırmaya çalıştılar. Tabii Osmanlı hükümeti bazı tedbirler almak gereğini duydu, nihayet tehcire (zorunlu göç) karar verdi. Doğu Anadolu’nun o dağlık, ıssız vadilerinden ölümcül bir yolculuk başlıyor. O dönemde Ermeniler kadar Türkler ve Kürtler de ölmüştür. Yıllar sonra Ermeni soykırımına kanıt gösterdikleri vesikanın sahte olduğu anlaşıldı.”

++

Halil İnalcık’ın şu görüşleri de bugünleri daha iyi anlamamızı sağlayacak nitelikte:

“ABD bugün Kürtleri destekliyor. Ermeniler ve Kürtler şimdi ABD’nin Ortadoğu’da yürüttüğü ‘Parçala, bağımlı yap’ politikasından kendileri için çok ümitliler.

Batı’nın(ABD-AB) amacı, Türkiye’yi küçük, bağımlı bir devlet haline getirmek. Bu yüzden Türkiye’yi zayıf bırakmak, Kürtleri tahrik etmek, Ermenileri ayaklandırmak, Ege’de Yunan’ı desteklemek, Kıbrıs’ı Yunan’a vermek istiyorlar. “