Geçtiğimiz Aralık ayında çıkan yangın sonucu tamamen kül olan ve Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliğiyle yeniden yapımı tamamlanan Osmanlı Halk Pazarı’ndaki 253 dükkanın anahtarları, sahiplerine teslim edildi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yangın yeri kısa sürede temizlenen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Pazar esnafıyla yaptığı toplantının ardından Şubat ayında temeli atılan Osmanlı Halk Pazarı, rekor bir sürede tamamlandı. Çevre düzenlemeleriyle, son teknolojinin kullanıldığı kepenkli ve güvenlikli dükkanlarıyla Pazar, esnafın yerleşmelerinin ardından yeni yüzüyle yapılacak törenle hizmet vermeye başlayacak.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, beraberinde Genel Sekreter Yardımcıları Vedat Üçpınar ve Yunus Aluç, Kent Estetiği Dairesi Başkanı Ömer Öksüz olduğu halde yeni dükkanların anahtarlarını esnafa tek tek teslim etti.
Önce Pazar yerini gezen Asım Balcı ve beraberindekiler, daha sonra dükkanlarının önünde bekleyen esnafla tek tek tokalaşarak, “hayırlı olsun, bol kazançlar” temennilerinde bulundular.
Anahtarlarını alan esnaf da Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Anahtar teslimlerinin ardından katılımcılara esnaf tarafından tatlı ikram edildi.Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in taahhütte bulunduğu rekor sürede tamamlanan Osmanlı Halk Pazarı’nda; 253 dükkan, 1 kooperatif koordinasyon merkezi, mescit, abdesthane, bay-bayan tuvaletleri yer alıyor.
Isıtma ve soğutması en modern sistemle donatılan, suya ve yangına dayanıklı malzemelerden yapılan Halk Pazarı’nda, güvenlik amacıyla 24 saat kamerayla izleme ve jenaratör sistemi bulunuyor. Tüm giriş ve çıkışlar, fotoselli ve hava perdeli kapılarla modern bir görünüme kavuşturuldu. Ayrıca dükkanlar, kumandalı ve butonlu çift emniyetli modern görünüşe sahip kepenk sistemiyle donatıldı. Ara koridorların tavanları polikarbon malzemeyle kaplanarak, doğal gün ışığından yararlanılması sağlandı.
-ESNAF ÇOK MUTLU
Modern ve estetik görünümü, son teknolojinin kullanıldığı güvenlik sistemleriyle birlikte yeni dükkanlarına kavuşan Pazar esnafı, anahtarlarını aldıktan sonra en kısa sürede yerleşip, satışlarına başlayacaklarını belirttiler.