Türkiye’yi hep kaşıyorlar. İşte İstanbul’un Fethi’nin 563 yıldönümü törenlerin Ak Parti güdümündeki televizyon kanalında öyle bir yayın yapılıyor ki, adı Türkiye Cumhuriyeti olan ülkeye nerdeyse ,isyan ediyorcasına.

Bir Osmanlı hayranlığı, Osmanlı’da Osmanlı diye tutturan bir ruh hali. Sürekli Osmanlı ruhundan bahsediyor. İnsanda biraz insaf olması lazım. Osmanlı’dan da bahset de, sen artık Cumhuriyet çocuğusun, senin 563 yıl önce fetih edilen İstanbul’un işgal altında iken, tekrar kurtaran ruha da kayıtsız kalma. Senin İstanbul’unu tekrar kazanan ruha da müteşekkir kal ki, insafını anlayım.
OSMANLI TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAVAŞI SÜRDÜKÇE
Bir süredir, AK Parti’yi direk savunan televizyon kanalını takibe aldım. Bu kanalın bütün propagandasına baktığımda AK Parti’nin gizli kodlarını da görüyorum. Tamamen, Osmanlı- Cumhuriyet- Cumhuriyet-Menderes propagandası var. Adanan Menderes’in mahkeme sürecinden başlayarak, sürekli bir kışkırtma var. Topluma öyle bir Cumhuriyet karşıtlığı enjekte ediliyor ki, Türk siyaset tarihi kötüleniyor. Menderes-Recep Tayyip Erdoğan-Erbakan-Turgut Özal dörtlüsü arasındaki propaganda da, Cumhuriyet Türkiye’sinin Adnan Menderes ile fakirliğe son verdiğini ve kalkınmaya başladığı ileri sürülüyor. Cumhuriyet’in ilk kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk’ün Osmanlı enkazından aldığı Türkiye’den ise hiç mi, hiç bahsedilmiyor.
KAŞIYA KAŞIYA NEREYE KADAR
İşte ayrıştırmalarla bir Türkiye anlatılıyor bu haber programlarında. 27 Mayıs 1960 darbesi anlatılırken de, Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamına uzanan görüntüler ve anlatımlarda ezanın Türkçe’leştirilmesinden asılmasına kadar uzanan süreçte yaşananlarda tek taraflı olarak dile getiriliyor ve anlatımlarda Türk siyasetine damgasını vuran siyasiler arasında sadece Necmettin Erbakan, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan’dan milletin adamı olarak bahsediliyor.
KAN DAVASI GİBİ BİR SİYASET
İlginç olan bu yayını izlerken, görüntüler ve bazı siyasiler, milletin adamı, ötekiler de tu kaka dercesine bir anlatım var. Yani bir kan davası gibi bir olay anlatılıyor. Bu kafa ile bu bakış açısı ile Türkiye ne kadar sürdürülebilir. Bugün 80 milyonun üzerindeki nüfusu kucaklamadan uzak bu yayınlar ve siyasi parti ideolojisi ile Türkiye hep marjinal kalır. Kalmakla da kalmaz hep sorunlarla boğuşa durur. Çok iddialı olmak istemiyorum, ancak Türkiye kadar geçmişi ve geleceği ile bu kadar kavgalı, ayrıştırmalı bir ülke yoktur. İşte kendisi ile sürekli kavga eden Türkiye’nin İsveç’ten görüntüsü böyle. Bu televizyon kanalının AK Parti’yi direk desteklediği için AK Parti’nin dillendirmediği ideolojinin ne olduğunu da daha iyi anlıyorsunuz. Sürekli bir siyasi rövanş ile Türk toplumunu bölerek, ayrıştırarak, aralarına nefret tohumu atarak bugünlere gelen bu siyasi ideoloji, Türkiye’ye en büyük zarar veren ideolojidir. Bunun ötesi yoktur. Kullanılan ifadelere baktığımda da bir basın mensubu olarak objektif olmayan yaklaşımlardan dolayı onların adına üzüldüm. İnsanlar bu kadar satılmış ve ruhsuz olamaz. Bir İstanbul fethi törenleri bile bir siyasi parti güdümünde sunuluyorsa, bu ülke de onların dediği gibi ne birlik ne de dirlik olur. Geçelim bunları…..