MUĞLA Büyükşehir Belediyesi tarafından, Türkiye’nin ilk müzecisi olan arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey’in Yatağan İlçesi’ne bağlı Turgut Mahallesi’nde bir süre kaldığı konağın kapısına kilit vurulması tepki çekti. Emekli öğretmen Erol Çelik, “Yerli ve yabancı turistler müzenin önüne geldikleri zaman kapının kilitli olduğunu görünce geri dönmek zorunda kalıyorlar” dedi. 

Cavit AKGÜN/MUĞLA, – Muğla’nın Büyükşehir statüsü kazanmasının ardından, Valilik tarafından  Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Osman Hamdi Bey Konağı’nın kültür turizminin hizmetine kapatılması tepkilere neden oldu. Batı Anadolu’da ilk antik kazıları başlatan ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey’in Lagina Antik Kenti’nde 1890’lı yıllarda yaptığı kazı çalışmalarında kaldığı ve yaklaşık 120 yıllık geçmişi olduğu düşünülen konak, 2010 yılında 650 bin liraya Muğla Valiliği tarafından restore edilmişti.
TURİSTLER KAPALI OLDUĞUNU GÖRÜNCE DÖNÜYOR
Turgut Mahallesi’nden emekli öğretmen Erol Çelik, halkın geceleri aileleriyle gidebilecekleri, serin bir ortamda oturarak hoşça vakit geçirebilecekleri tek konağın ve parkın kapatılmasının halka saygısızlık olduğunu söyledi. Çelik, “Yatağan-Bodrum ve Turgut yol kavşağındaki Osman Hamdi Bey Müzesi tabelasını gören yerli ve yabancı turistler Turgut’a sapıp müzenin önüne geldiklerinde müzenin ve parkın kilitli olduğunu görünce dönmektedirler. Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin park ve müze konusundaki tutumuna şiddetle kınıyorum” dedi.
Vali Amir Çiçek’in Osman Hamdi Bey Evi Müzesi’ne gelip bahçesinin içler acısı halini yerinde görmesini isteyen Çelik şöyle devam etti: “Bahçede bakımsızlıktan otlar bürümüş ve ağaçlar susuz bırakılmıştır. Bir yangın çıksa ahşaptan olan ve 650 bin liraya restore edilen Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi kısa sürede kül olur. Valilik makamı bu olaya el koyarak parkın tekrar yöre halkına hizmete sunulmasını ve müzenin sürekli açık tutulması konusunda gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.”
YAKINDA AÇILACAKMIŞ
Konuyla ilgili olarak DHA muhabirine telefonla açıklamada bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve Muğla El Sanatları Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi (MELSA) Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, “Kış aylarında gelen ve giden olmadığı için müzeyi turizm sezonunda hizmete açıyoruz. Yakında tekrar faaliyete geçireceğiz” dedi.