88’inci Oscar ödülleri dağıtıldı. En iyi yönetmen ödülünü The Revenant (Diriliş) ile Alejendro G. Inarritu, en iyi erkek oyuncu ödülünü aynı filmdeki rolüyle Leonardo DiCaprio aldı.

İki önemli dalda Oscar kazanan filmi iki gün önce izlemiştim. Bu nedenle verilen ödüller bende hayal kırıklığı yarattı, ilk tepkim “Sıradan bir film Oscarlara uzanmış” oldu.
++
Film, 1800’lü yıllarda geçiyor.
Bir grup avcı, derisinden yararlanacakları hayvanları avlamak için yola çıkıyorlar.
Av bölgesine geldiklerinde DiCaprio’nun canlandırdığı avcı bir boz ayının saldırısına uğruyor ve yaralanıyor.
Diğer avcılar, yaralı avcının yanına bir arkadaşlarını bırakarak yollarına devam ediyorlar.
Ancak DiCaprio’ya yardım etmesi için bırakılan avcı onu diri diri toprağa gömerek kaçıyor.
DiCaprio, olağanüstü bir çabayla gömüldüğü yerden çıkmayı başarıyor ve kendisine bunu yapandan intikam almak amacıyla vahşi doğanın içinde müthiş bir takibe başlıyor.
Konusu böyle özetlenebilecek film, uzun çekimlerle kimi zaman bizim Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini andırıyor. Belgesel filmleri çağrıştıran yanları da var.
Giderek tekrarlara düşen ve izlenmesi zorlaşan bir film var karşımızda.
++
Zor izlenen bir film iyi bir film sayılamaz. Dolayısıyla The Revenant’ın en iyi yönetmen ödülünü alması haksızlık gibi geldi bana.
Leonardo Dicaprio’nun da öyle Oscar’ı hak edecek bir oyunculuğu yok doğrusu. Baştan sona yarası nedeniyle acılar içinde kıvranan bir adam izliyoruz, inişli, çıkışlı duyguları yansıtan bir oyunculuk göremiyoruz.
++
En iyi film ödülünü Spotlight, en iyi kadın oyuncu ödülünü Room filmiyle Brie Larson kazanmış. Mad Max (Öfkeli Yollar) filmi ise en iyi kostüm tasarımı, en iyi yapım tasarımı, en iyi kurgu dahil 6 teknik alanda Oscar’ı almayı başarmış.
Oscar’ı kazanan diğer filmler dilerim The Revenant’dan daha iyidir.