CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, elektrik tedarikçilerinin, TL’nin değer kaybıyla mevcut sözleşmelerdeki fiyatın kar sağlamadığını öne sürerek başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere sözleşmeleri iptal etmeye başladığını belirterek, hükümete “Bir önlem hazırlığınız var mı” diye sordu.

Böke,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Bir süre önce elektrik kesintileri nedeniyle mağdur olan organize sanayi bölgelerine bir darbenin de elektrik tedarikçilerinin sözleşmeleri iptal etmesiyle geldiğini ifade eden Böke, tedarikçilerin yeni sözleşmeleri yüzde 20 zamlı fiyattan yapmayı teklif ettiklerinin belirtildiğini kaydetti.

OSB’lerin üretimde kullandığı elektriğe örtülü olarak yüzde 20 zam gelmesi anlamına gelen bu gelişmelerin, maliyet artışına, bu artışın da üretime ve fiyatlara yansımasının kaçınılmaz olduğunu belirten Böke, Bakan Albayrak’tan şu soruların yanıtını istedi:
“Elektrik tedarikçilerinin başta OSB’ler olmak üzere iş dünyasıyla yaptıkları sözleşmeleri iptaliyle başlayan süreçten Bakanlık olarak haberdar mısınız? Konuyla ilgili herhangi bir inceleme ya da araştırma başlattınız mı?

Tedarikçilerin de dikkat çektiği, elektrik fiyatlarındaki yüksek artışın nedeni nedir? (Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. verilerine göre bir megavat saat elektriğin fiyatı (PTF) 1 Ocak’ta 101 bin 22 TL iken bugün 224 bin 987 TL olarak açıklanmakta, bir başka deyişle resmi veriler, yüzde 119 oranında bir artış ortaya koymaktadır.)
Söz konusu sözleşme iptalleri ve bu iptallerin sonuçları nedeniyle ekonomik olarak zarar gören firmalar için, zararın telafisine dönük bir önlem hazırlığınız var mıdır?
Maliyeti artan ve üretimi durma noktasına gelen OSB’lerin bu sorunlar nedeniyle yaşadığı ekonomik kaybın, sadece 2017 yılında, ülke ekonomisinde yol açacağı kayıp ne kadardır?”