Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Örtülü ödenek gizli saklı bir şey değil. 5018 sayılı Kanun’a göre çerçevesi düzenlenmiş, mekanizmaları belirlenmiştir. İhtiyaçlar çerçevesinde bu harcamalar yapılır. Devletin her zaman için ihtiyaçları olacaktır, olmaya da devam edecektir” dedi.

Maliye Bakanı, Genel Kurul’da dün 2016 Yılı Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

“2016 YILI İÇİN ÇİFTÇİLERİMİZE 14,4 MİLYAR LİRA BİR KAYNAK AKTARILACAK”

Yaklaşık olarak 2016 yılı için çiftçilere 14,4 milyar lira bir kaynak aktarılacağını ifade eden Maliye Bakanı, “Özellikle bunun 11,1 milyar lirası doğrudan tarımsal destekleme ödemeleri olarak gerçekleştirilecek. Tarımsal kredi faiz desteği olarak Ziraat Bankası üzerinden 1,4 milyar lira destek verilecek. Tarımsal ürünlerin alımına ilişkin sübvansiyon olarak TMO üzerinden yaklaşık 768 milyon lira bir kaynak aktaracak”  dedi.
Maliye Bakanı örtülü ödenek konusundaki sorulara da, “Örtülü ödenek gizli saklı bir şey değil. 5018 sayılı Kanun’a göre çerçevesi düzenlenmiş, mekanizmaları belirlenmiştir. İhtiyaçlar çerçevesinde bu harcamalar yapılır. Devletin her zaman için ihtiyaçları olacaktır, olmaya da devam edecektir. Burada bir tereddüt olmasın” yanıtını verdi.