IŞİD, petrol nedeniyle Irak’ı işgal eden ABD’nin yarattığı bir beladır. İşgal sonrası Saddam Hüseyin’in ordusundaki bazı komutan ve askerler radikal dinci bir örgüt kurmuştur. Bugün dünyayı diken üstünde oturtan IŞİD işte bu örgüttür.

PKK da Türkiye’nin Ortadoğu’da güçlü aktör olmasını önlemek isteyen Batılı güçlerin desteğiyle kurulup yaşayan bir terör örgütüdür. Yakalanan PKK’lıların ellerindeki silahların çoğunun Batılı ülkelerden geldiği bilinmektedir. Avrupa ülkelerinin çoğunda PKK’nın büroları vardır ve buralardan Türkiye karşıtı faaliyetlerini açıkça yürütmektedirler.

++

Belçika’daki IŞİD saldırısı yüzünden paniğe kapılan Batılılar, kendi hatalarını görmek zorundadır.

Dünya terör belasından kurtulmak istiyorsa Batılı ülkelerin Ortadoğu’daki petrol kaynaklarından pay alma yarışından ve bunun için bölgeyi kana bulama politikalarından vazgeçmeleri, Suriye’de, Irak’ta ve bölgenin diğer ülkelerinde istikrar için çalışmaları gerekir.

++

AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Belçika’da 34 kişinin ölüp 187 kişinin yaralandığı saldırıyı öğrenince medyanın önünde gözyaşlarını tutamadı.

Mogherini, o gözyaşlarını Batılıların başlattığı savaşlar yüzünden Irak’ta 1 milyon, Suriye’de 470 bin kişi ölürken dökebilseydi belki de Ankara, İstanbul ve Belçika’daki canlı bomba eylemleri olmayacaktı.

++

Toparlayacak olursak:

Batılı ülkeler bir yandan Ortadoğu petrolüne el koymak, bir yandan savaşlar çıkarıp silah ticareti yapabilmek için kimi zaman bazı terör örgütlerini bizzat kurdurmuş, kimi zaman da kurulmuş örgütlere açık ya da üstü kapalı destekte bulunmuştur.

Bir durum muhakemesi yapıp hata sorgulamasına gitmediği sürece Batı’nın yeni terör saldırılarıyla sarsılmasını önlemek çok zordur.

Batı’nın şu aşamada yapacağı en doğru ve gerçekçi şey, Ortadoğu’yu daha fazla karıştırmak değil kalıcı bir barış için uğraşmaktır.

Güvenlik önlemlerini artırmak kangren olan yarayı pansuman etmekten başka bir anlam ifade etmeyecektir.