Bitip tükenmeyen savaşlar Ortadoğu’da sadece insanları değil hayvanları da derinden etkiliyor, onları kimi zaman doğal ortamlarından, kimi zaman ise hayatlarından koparıyor.

Bombalar, füzeler, roketler, mermiler arasında kaç kedi, kaç köpek, kaç kuzu, kaç dana, kaç tavuk, kaç at öldü bilmek mümkün değil; hayatta kalanların nasıl yaşadıkları da sır.
Aynı şekilde serçe, bülbül, kanarya, kırlangıç, leylek, ördek, turna, papağan, saka, karga, ispinoz, sülün, turna, ördek, kaz ve baykuşların neler yaptıkları, Ortadoğu haritasından tümden silinip silinmediklerini de bilmiyoruz.
Suriye ve Irak ormanlarında, dağlarında yaşayan tilkilerin, çakalların, kurtların, ayıların akıbetleri de meçhul ne yazık ki…
Kuşkusuz sadece kara hayvanları değil, deniz hayvanları için de Ortadoğu’da büyük dram yaşanıyor. Bombalarla, savaş gemileriyle, denizaltılarla kirlenen denizlerde barbunyadan çipuraya, kefalden lüfere, mezgitten palamuta, sardalyadan uskumruya, kalkandan mercana, kılıçtan tekire, trançadan sinarite çeşitli balık türlerinin hali de herhalde yürekler acısıdır.
Suriye ve Irak’ın çeşitli kentlerindeki hayvanat bahçelerindeki hayvanlara neler olduğunu da ancak savaş bittiğinde öğrenebileceğiz.
++
Ortadoğu’da süren savaşın son kurbanı nesli tükenmekte olduğu için Şanlıurfa-Birecik’te koruma altına alınan kelaynak kuşları oldu.
Bu kuşlar göç mevsiminde serbest bırakılıyor, başta Suriye ve Irak olmak üzere çeşitli Ortadoğu ülkelerinde dolaştıktan sonra geri dönüyorlardı.
Ancak son birkaç yıldır Suriye ve Irak üzerinde uçan kelaynaklar oralarda telef olmaya başlayınca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kelaynak kuşlarının bu yıldan itibaren göçe gönderilmemesini, kafeslerinde alıkonulmasını kararlaştırdı.
Anadolu Ajansı’nın verdiği habere göre, kelaynaklar, Ortadoğu’da savaş rüzgarları duruncaya kadar bir çeşit “hücre mahkumiyeti” yaşayacak, özgürce uçma imkanından yoksun kalacaklar.
++
Ortadoğu’da savaş bir an önce bitmelidir.
Savaş sadece insanları değil tüm canlıları yok etmeye başladı çünkü.