Sultanahmet’te dün gerçekleştirilen hain intihar saldırısının ardından bazı tespitlerimi sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle, saldırganın daha çok ses getirecek bir eylemi gerçekleştiremediğine inanıyorum; öyle ya, niye kendisini 10 kişi için havaya uçursun, 100 kişi öldürmek imkânı varken? Son zamanlarda emniyet güçlerimizce özellikle kalabalık yerlerde alınan tedbirlerin olumlu sonuç verdiği kanaatindeyim.
Öte yandan ise istihbaratla görevli yetkililerimizin de bu tarz saldırıların önlenmesi konusunda daha fazla gayret göstermeleri gerektiği de ortadadır. Reyhanlı, Suruç ve Ankara saldırılarının engellenememiş olması karşısında ilgili kurumun ağır bir vebal altında bulunduğunu söylemek mümkündür.
Bahse konu saldırılara ilaveten dünkü saldırıyla ilgili haberlere yasal kısıtlama getirilmiş olması durumu değiştirmemekte, toplumun karanlıkta kalmasına neden olunmaktadır. Hâlbuki en son Paris’te gerçekleştirilen saldırıların ardından Fransız halkına gerekli ve doyurucu açıklamalar yapılmış, alınan tedbirler anlatılmıştır.
Yine de gerçekleştirilen bu son saldırının turistlere yönelik olmasının, zaten giderek azalan yabancı turist sayısına olumsuz etkide bulunacağı da açıktır.
Ama bu sorun da sadece ülkemizle sınırlı değil; dikkat ettiyseniz geçen hafta da Mısır’da birkaç Avrupalı turist teröristlerce bıçaklanmıştı. İslam coğrafyasında yıllardır turistler hedef alınmaktadır ve bunun yakında bitmesini beklemek hayalperestlikten öteye geçemeyecektir.
Şimdi dikkatinizi bir hususa çekmek istiyorum: Ortadoğu bölgesindeki yaygın şiddet olaylarını son birkaç yıl öncesine kadar, uzaktan ve hafif bir acıma duygusuyla karışık izlemedik mi?
Ne yazık ki artık bu şiddet, evimize kadar gelmiştir. Bölgede oynanan büyük oyuna hevesle katılmanın ve ileriyi görmemenin kötü bir tezahürüdür bu durum. Kimse aksini iddia etmesin; Büyük Önder’imizin ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ yolundaki politikasının terkedildiği günden beri ülkemiz yavaşça bu bataklığa çekilmiştir.
Her ne kadar, IŞİD tarafından gerçekleştirilen bildirilen bu saldırının arkasındaki faillerin muhakkak yakalanacağı, anılan örgüte karşı daha büyük bir kararlılıkla mücadele edileceği yolundaki sözleri samimiyetle karşılasam da, gerçekte bunun yerine getirilmesinin çok zor olacağının da farkındayım.
Ve işin kötüsü; PKK ile yıllarca yaptığımız mücadelemize günümüzde PKK ve IŞİD ile sınırlı değil artık.
Bir eleştirim de yerli haber kanallarına yönelik olacak. Bu kanallar, saldırıyla ilgili olarak yabancı haber kaynaklarına sert ifadelerle yüklenmişlerdir. Bunlar, olay yerinin turistik özelliğine vurgu yapmışlar, turizmimizi baltalamaya çalışmışlardır.
Bu sığ anlayışla da mücadele edilmesi gerekmez mi?