Türkiye hakkında bir sürü olumlu, olumsuz yazılar var. Birileri gelecekten korkuyor. Birileri dümen suyunda gittiği için korkmuyor. Ancak bir gerçek var ki, görünen köy kılavuz istemez, Türkiye’de terör, şiddet, kan, huzursuzluk, haksızlıklar var.

Bunu her gün televizyon yayınlarında görüyoruz. Ambulanslar, sanki bir zamanlar daha çok gördüğümüz Ortadoğu’nun herhangi bir ülkesinden gelen çatışma görüntülerini hatırlatıyor.  Bir zamanlar bu görüntüler daha çok Lübnan, İsrail, Filistin’den geliyordu. Yani Türkiye şimdi bu görüntülerin odağı olmuş durumda.
BİR ASKERİN BİR ÇOCUĞUN BAŞIN OKŞAYAN RESMİ
Az önce Türkiye’nin çatışma bölgesinde çekilmiş bir fotoğrafı gördüm. Bir asker, küçük bir çocuğun başını okşuyor. Çocuk sevinçli, ancak silahın gölgesinde ona hiç mi, hiç yakışmayacak bir kare içerisinde. O çocuğun fotoğrafı, bence bir lunaparkta arkadaşları ile birlikte oyun oynarken olmalıydı ki Türkiye’ye en yakışanı bu olmalıydı.
Eskiden Ortadoğu’da böyle kareleri çeken fotoğrafçı meslektaşlarım böyle fotoğrafları nedeniyle yılın en iyi fotoğrafçı ödülleri için yarışırlardı. Onlar doğal olarak işini yapıyorlardı. Ancak, yaşam bu ya, birileri de ödüllendiriliyordu.
Şimdi o fotoğraflara Türkiye’nin ev sahipliği yapıyor olması da ayrı bir acı haline geldi.
İnsana “neredeydik, nereye geldik?” dedirten fotoğraftı açıkçası Sadece bu mu? Bu onlardan sadece bir tanesi ve terörün acı yüzü.
ORTADOĞU’DA ARABULUCU İKEN ÇATIŞMALARIN MERKEZİ HALİNE GELDİK
Türkiye bir zamanlar, Ortadoğu’nun yükselen ülkesi, belki çatışmaların çözümünde barışçı, uzlaşmacı, tavrı ile arabulucu vasfından bugünlere düşmesi açısından çok acı veriyor.
Türkiye neden bu hallere düştü, düşürüldü? Bundan sonrası ne olacak?
Bu terörün dış bağlantıları nasıl kesilecek, terör nasıl sonlandırılacak?
Sorular bu olmalı. Yani süratle, kötüye gidişat durdurulmalı. İnanın, şöyle son bir kaç yılın medya arşivlerini açıp, haberleştirsek, Türkiye’nin nasıl sürekli bir iniş içerisinde bize gösterir.
PEKİ BU NE KADAR DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR
İşte acı acıya, gözyaşı, gözyaşına gebedir diye bir söz vardır. Bunun ortası yoktur.
Yazık değil mi o genç yaşta şehit olanlara, yazı değil mi, arkasında bıraktıkları minicik yavrularına, eşlerine ve ailelerine.
Oradan gelen ölüm haberleri, aslında insanlığı öldürüyor. Peki, bu kadar insanlığı hedef alan, tüyleri diken, diken eden bu anlamsız terör için yapılanlar ne?
ASGARİ ÜCRET MALİYETİ HESAPLANIR; SAVAŞ MALİYETİ HESAPLANMAZ
Devletin ülke savunması için tabii ki, en doğal hakkı bizden toplanan paralarla, toplumun ve ülkenin menfaatine harcamaları yapmaktır. Ancak yıllardır, süre gelen bir terörle savaşın Türkiye’ye yıllık, ya da toplam maliyetinin 100 milyar dolarlar değil mi?
Bu terör örgütünün ülkemize verdiği zarar elbette parayla ölçülemez. Bu vatan ne bu teröristler ne de destekçisi kan içici dış mihraklar tarafından bölünmez, bölünemez.
Böyle bilinsin.