Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gelişme planlarının onaylanmasıyla bu alanlara yapmayı hedefledikleri yatırımla hız verdiklerini ifade etti.

ANKARA (ANKA) – Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tabii zenginlikleri halkın hizmetine sunmak amacıyla milli park ve tabiat parkı yatırımlarına hız verdi. Sakarya Meydan Muharebesi, Yedigöller, Honaz Dağı ve Troya Tarihi Milli Parkları ile Kocakoru Ormanı,  Hazar Gölü, Tillo ve Kuzalan Tabiat Parkları için hazırlanan geliştirme planları onaylandı.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gelişme planlarının onaylanmasıyla bu alanlara yapmayı hedefledikleri yatırımla hız verdiklerini ifade etti. Eroğlu, “Milli parklar ve tabiat parklarının çehresini değiştirmek maksadıyla uygulamaya koyacağımız bu gelişme planları aynı zamanda tabii zenginliklerimizi önemli bir cazibe merkezine dönüştürecek” dedi.
-TANITIM FAALİYETLERİ YAPILACAK-
Açıklamada, yatırım yapılacak alanlardan biri olan Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı’na gelen ziyaretçilere, rahat bir şekilde ziyaretlerini yapabilmelerine imkân sağlayacak altyapı ve tesisler inşa edileceği belirtildi. Buna göre, inşaat çalışmalarına başlanılan Mehmetçik Heykeli ve Panoramik Müze tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacak.
Eroğlu, milli parklarının onarımının yanında tanıtım faaliyetlerinin de yapılacağını şu sözlerle açıkladı:
“İstiklal Harbi’nin dolayısıyla milletimizin kaderini değiştiren bu önemli zaferin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için gerçekleştirilen milli park çalışması ile mevzilerin, siperlerin onarımı ve ziyaretçilere gösterilmesi mümkün olacak. Milli park bölümlerine yakın köylerde yapılacak tanıtım birimleri ile hem yöre yaşayanlarına aidiyet duygusu kazandırılacak hem de gelen ziyaretçiler muharebe ve şehitlikler hakkında bilgilendirilecek.”
-ULAŞIM RAHATLAYACAK-
Açıklamaya göre, yapılan çalışmalarla ziyaretçilerin milli parklara kolay ulaşımı da sağlanacak. Ayrıca planlarla milli parkların sahip olduğu kaynak değerlerinin bilimsel araştırmalara dayalı olarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, doğa dostu uygulamalar ile yöresel ve bölgesel ekonominin, eğitim, tanıtım ve yönetim faaliyetlerinin desteklenmesi gibi unsurlar da hedefleniyor.
Kocakoru Ormanı, Hazar Gölü, Tillo ve Kuzalan Tabiat Parklarında önem arz eden flora ve fauna türlerinin yaşam alanlarının korunması ve ormanların tahribatının tamamen önlenmesi sağlanacak. Yapılacak çalışmalarla tabiat parklarının estetik bir görünüme kavuşmaları da hedefleniyor. Kır evlerinin, kamp alanlarının ve spor alanlarının yer aldığı parklarda ziyaretçilerin bütün ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli düzenlemeler yapılarak eksiklikler giderilecek. (ANKA)