Başbakan Ahmet Davutoğlu, eğitimde bilgi aktarmanın bilinç oluşturmakla aynı şey olmadığını belirterek, “Biz mekanik meslek sahibi nesiller istemiyoruz, organik aydınlar istiyoruz.

Biz, yeni nesillerin nesneleşmesini istemiyoruz, özneleşmesini istiyoruz” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Değerlendirme Toplantısında konuştu. Davutoğlu, konuşmasında Milli Eğitim Bakanlığının ve hükümetin eğitime yaptığı katkıları anlatmayacağını, onun yerine bir öğretmen olarak kendi yaşadığı tecrübeler ve öğretmenlerinden öğrendiği temel mesleki sırları paylaşacağını söyledi. Davutoğlu konuşmasında mevkiiyle, makamla, unvanla sınırlı olmayan üç ilişki olduğunu belirterek, şöyle açıkladı: “Birincisi ebeveyn- çocuk ilişkisi, öyle bir ilişki ki başladığı andan itibaren kendi doğasını şekillendiriyor, o ilişkinin içine kimse nüfuz edemiyor.
Bir anne ile çocuğu arasındaki ilişkiye herhangi bir tarafın nüfuz edebilmesi mümkün değil. İkincisi, eşim üzerinden tanıdığım doktor-hasta ilişkisi. Doktor-hasta ilişkisi de hiç kimsenin nüfuz edemeyeceği, bambaşka bir psikolojik bağ. Ama kendi tecrübemden, tanıdığım, bildiğim, yaşadığım ve her an yaşamaya hazır hissettiğim bir ilişki var ki o da hoca-talebe ilişkisi.”

“HİÇBİR DIŞ FAKTÖR, HOCA İLE TALEBE ARASINA GİREMEZ”

Yeni aday öğretmenlerin çok şanslı olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, “Adım attığınız meslek, insanlık tarihinin en kadim mesleğidir. Hiçbir şey, hiçbir dış faktör, hoca ile talebe arasına giremez. Bir kez hoca oldunuz mu, öğretmen oldunuz mu, bir kez bunu tattığınız zaman bunu mesleki haz olarak değil, insani haz olarak yaşadığınız zaman, hep hoca olmak, hep öğrenci olmak istersiniz” diye konuştu.