MARMARİS’te, 16 yıl önce aşık olduğu turizmci Ferit Tuncel’le evlenen ve Müslüman olarak Tuğçe ismini alan Belçika uyruklu 36 yaşındaki Vendi Hermans’ın epileptik nöbet sonucu beyin ölümü gerçekleşti.

Tuğçe Tuncel’in ailesi, iki çocuk annesinin vasiyetini yerine getirdi, organ bağışı ‘nda bulundu. Tuğçe Tuncel’in iki böbreği, karaciğeri ve korneaları başarılı bir operasyonla alınırken; İzmir’de umutla organ bekleyen hastalara nakledileceği belirtildi.

Marmaris’e 16 yıl önce tatile gelen Belçika vatandaşı Vendi Hermans, gönlünü kaptırdığı turizmci Ferit Tuncel ile evlendi. Vendy Hermans, evlendikten sonra Türk vatandaşlığına geçti. Müslüman da olan Vendy, Tuğçe ismini aldı. Tuğçe ve Ferit Tuncel çiftinin 2007’de bugün 9 yaşında olan Yasemin ismini verdikleri bir kızı dünyaya geldi. 2009’da beyin tümörü teşhis konulan Tuncel, aynı yıl İzmir Ege Üniversitesi’nde beyin ameliyatı geçirdi. Tuncel, bir süre sonra sağlığa kavuşarak yaşamına devam etti.

PAZAR GÜNÜ BİRAN DA RAHATSIZLANDI

Geçen pazar günü sabah saatlerinde biranda fenalaşan Tuğçe Tuncel, yakınları tarafından Özel Ahu Hastanesi’ne getirildi. Epileptik nöbet nedeniyle solunumu durduğu belirlenen Tuncel, yoğun bakım bölümünde tedaviye alındı. Kalbi suni yollarla tekrar çalıştırılarak hayati destek cihazına bağlandı. Ancak dün akşam saatlerinde Tuğçe Tuncel’in beyin ölümü gerçekleşti. Özel Ahu Hastanesi yetkileri, eşi Ferit Tuncel ile görüşerek organ bağışı için izni aldı. Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Nakil Koordinatörlüğü ile yapılan telefon görüşmeleri sonucunda İzmir’den karayoluyla sağlık ekipleri Marmaris’e geldi.

5 KİŞİNİN YAŞAMINI DEĞİŞTİRECEK

Özel Ahu Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor İbrahim Ali Turhan’ın başında olduğu sağlık ekipleri, Tuğçe Tuncel’in böbrekleri, karaciğeri ve kornealarını başarılı bir operasyonla aldı. Organlar, operasyonun ardından İzmir Ege Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörlüğü ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne götürüldü. Organların nakil bekleyen uygun hastalara nakledileceği belirtildi.

Özel Ahu Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor İbrahim Ali Turhan, “Aileden organlarının bağış izni alındı. İzmir’de üç hastane de iki böbrek, iki göz kornea tabakası ve bir karaciğer bekleyen hastalara nakiledilecek” dedi.

‘İNSANLARA HAYAT VERMEK İSTİYORDU’

Tuğçe Tuncel’in turizmci eşi Ferit Tuncel, “Eşimin en büyük isteği organ bağışıydı. Bu konuda çok duyarlıydı. İnsanlara hayat vermek istiyordu. İslam dinine göre insan yaşatmanın büyük sevap olduğunu biliyordu. Birçok insanı organ bağışı konusunda teşvik etmek istiyordu. Benim artık tek söyleyebileceğim tüm insanlığın organ bağışı konusunda duyarlı olması” dedi.

ORGAN BAĞIŞI DUYARSIZLIĞINA TEPKİLİYDİ

Tuğce Tuncel’in kayınbiraderi turizmci Mehmet Ferdi Tuncel, “Ağabeyimin eşi yengem değil kız kardeşim gibiydi. Kendisi her zaman organlarının bir canda buluşmasını, hayat vermesini isterdi. Bazen haberlerde organ yetersizliğiyle ölen insanları görünce ‘insanlar neden duyarsız, neden bağış yapmıyor?’ diye tepki verirdi. İnşallah, organları bir hayat, bir sevinç olsun. Yengemin organlarını alacak olan insanları gördükçe bizler de mutlu olacağız. Bütün insanlara sizlerin aracılığıyla seslenmek istiyorum. Hepimiz toprak olacağız. Eğer birilerine faydamız dokunacaksa en iyi şekilde yapılmalıdır. Bunun büyük bir sevap olduğunu, başkalarını sevindireceğini, bu tür şeylerin başımıza geleceğini düşünerek herkes organlarını bağışlamalıdır. Bizim ocağımıza ateş düştü ama beş kişi yaşam buldu” dedi.

Tuğçe Tuncel’in Belçika’da bulunan akrabaları önümüzdeki perşembe günü Marmaris’e geleceği, cenazenin ertesi gün Marmaris’teki Armutalan Camii’nde kılınacak Cuma namazı sonrası Armutalan Şehir Mezarlığı’na defnedileceği belirtildi.