Atatürk Havalimanı dış hatlarda tüyleri ürperten bir vahşet yaşandı, 42 masum insan hayatlarını kaybetti çoğu ağır 100’den fazla yaralı tedavi görüyor.
Tam bir vahşet yaşanırken, yaşamda kalanlarda yaşadıkları travma ile yollarına devam ediyor.

Türkiye’ye sürekli gidenler arasında olduğum için ve yakında da gideceğim için tüylerim diken, diken oldu.

Telefonda anacığım ile görüştüm. Gözleri yaşlı sende orada olabilirdin diyerek ağlayan bir sesle benle konuşuyor ve “Allah’ım seni korudu” diyor.

Ortanca ağabeyimde 42 kişiye mezar olan bu saldırıdan 1 saat önce oradaymış. “Bugün yaşıyorsam, şanslıyım” diyor.

Yakın bir başka arkadaşımın akrabası da o sırada havalimanındaymış ve o silah seslerini duymuş ve patlama seslerini ve patlamanın yarattığı bütün her şeyi yakından yaşamış.
O travma ile oradan uzaklaşmış ve nasıl oradan uzaklaştığını bile hatırlayamaz haldeymiş.
Bizde yakında Türkiye’ye ailece gideceğiz. O saldırı sırasında tüylerimiz ürpererek görüntülere bakarken, küçük kızım bir büyük korku ile ”Gitmeyelim”diye korkusunu belirtti.

Her sene Türkiye’ye giden yurt dışında yaşayan bir Türk ailesini bile bu saldırı böyle derinden sarstığına göre aynı ülkede yaşayan İsveçlileri merak ettim.
İsveç televizyonları da Atatürk Hava Limanı’ndaki bu saldırıyı Türk televizyonları gibi olay yerinde verdi.

Bir Türk ailesi olarak bu duygu ile Türkiye’ye gidelim mi, gitmeyelim mi korkusu ile düşünürken, onların girdiği psikoloji nasıldır acaba?

ARTIK KASIMPAŞALILIK
KARIZMASINI CİZDİRDİ
O saldırının hemen arkasındaki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı çalışanlarına Cumhurbaşkanlığı külliyesinde verdiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmayı dinledim.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile arasındaki barışı ve iki ülkenin menfaatlerini ve tekrar eski günlerine dönüşünü umutlu bir şekilde kendi üslubu ile anlatışını dikkatle izledim.
Yani Türk turizminin bugünkü çöküşünü damarlarında hissetmiş.
Onun gibi Kasımpaşalılık raconunu yaşayan birinin nasıl geri adım attığını gözlemledim.
Yani artık o eski Recep Tayyip Erdoğan değil artık.

İşte Davos’daki çıkışı, işte Rus uçağını düşürdükten sonra Putin adını anarak kürsülerden savurduğu o tavırdan artık eser kalmamış.
Artık karşımızda pes eden bir Recep Tayyip Erdoğan, ya da Kasımpaşalılık karizmasını çizdirmiş Recep Tayyip Erdoğan var.

NE RUSLAR NE DE İSRAİLLİLER KURTARIR
Hep bir kavram vardır ya, kırılan bir cam vazonun kırıkları alıp yapıştırsanız da o artık kırılmıştır.

Bir çizgi halinde o kırıklık hep kalacak ve gözükecektir.
Rusya-Türkiye ilişkilerinde de bu hep var olacaktır.
Unutmak pek kolay olamaz. Sonuçta yaşanmış, yaşanmıştır.
Önemli olan yaşatmamaktır. Peki, bu barıştan sonra Putin, Rusların Türkiye’ye gidebileceğine yönelik ambargoyu kaldırsa da Rus turistler Türk turizmini kurtarır mı sizce?

Bence artık çok geçtir.
Eğer Türkiye’de terör kol gezerse, her gün can alırsa, bu Rus’u da, İsveçliyi de, İsveç’te uzun yıllar yaşayan Türk’ü de etkiler.
Herkesin canı kıymetlidir. Kimse ölme korkusu ile bir de cebine para koyarak gitmez.