Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, kentsel dönüşümle ilgili taleplerin gerçekçi bir temele oturması gerektiğini belirterek, “Ben de kentsel dönüşüm yapayım şeklinde bir yaklaşım görülebiliyor. Belediyemiz müracaat ediyor hiçbir hazırlık olmadan. Ancak yola çıkıldıktan sonra birçok şeyin geri dönüşü olmaz. Kentsel dönüşümün geri dönüşü yoktur. Operasyonel değil organizasyonel olmak gerekir” dedi.
İller Bankası belediyelerle bir araya geldi. 2023 Hükümet Programındaki kentsel altyapı hizmetlerinin desteklenmesi yönündeki sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen toplantı İller Bankası Macunköy tesislerinde düzenlendi. Toplantıda ülke bütününde sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam alanları oluşturma, iyileştirme ve kalkınma hareketi ile ilgili konular konuşuldu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce yaptığı konuşmada Belediye Başkanlığının milletvekilliğinden ve bakanlıktan daha farklı bir görev olduğunu, çok özel ve tüzel bir iş olduğunu belirtti. Güllüce “Hükümetimizin şimdiki dönemde Belediyelere aktardığı kaynak her geçen gün artmaktadır. Kaynaklarımız artmıştır, gelişme fazlalaşmıştır. Bununla birlikte talepler de artmaktadır” diye konuştu. Hibe kaynak aktarımının önemine değinen Güllüce, belediye gelirlerinin her ay değişebileceğini, çevre cezalarından alınan paranın hizmet yönünde kullanılması gerektiğini dile getirdi.
Belediye başkanlarının gerçekleştirdikleri projelerle bire bir ilgilenmesi gerektiğini belirten Güllüce, “Proje işlerinde yüzde yüz kimseye güvenmeyin. Bizzat takip edin ki sağlıklı olsun” dedi. Kentsel dönüşümle ilgili taleplerin gerçekçi bir temele oturması gerektiğini ifade eden Güllüce, “Ben de kentsel dönüşüm yapayım şeklinde bir yaklaşım görülebiliyor. Belediyemiz müracaat ediyor hiçbir hazırlık olmadan. Ancak yola çıkıldıktan sonra birçok şeyin geri dönüşü olmaz. Kentsel dönüşümün geri dönüşü yoktur. Operasyonel değil organizasyonel olmak gerekir” dedi.
İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu konuşmasında yerel yönetimlerin sorunlarına çözüm bulmak için yoğun gayret sarf ettiklerine dikkat çekti.

FACEBOOK YORUMLARI