1969 yılında Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışmış, eylemler yapmıştır.

LGBTİ mücadelenin dönüm noktalarından biri olan gün dünyanın her yerinde onur haftası olarak onur yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Türkiye’de Onur Haftası 1993’te ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı ile kutlanmak istense de İstanbul Valiliği’nin izin vermemesi sebebiyle yapılamamış ve yurtdışı konuklarını sınırdışı edilmesi ile sonuçlanmıştır. 2005 yılından beri ise Türkiye’de Onur Yürüyüşü düzenli bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Onur Haftası’nın pazara denk gelen son günü saat 15.00 da gerçekleştirilir.

Taksim Meydanı’ndan, Şişhane’ye doğru bir dizi etkinliklerle yürünür. 2007’de uzun bir Gökkuşağı bayrağı açılmış, gerçekleştirilen yürüyüş kortejine çeşitli sahne kıyafetleri, elbiseler ve gelinlikler giyerek müzikler eşliğinde yürüyen yaklaşık 1500 kişi katılmıştır. 2012 yılında ise etkinliklere 20.000 kişi katılmıştır.

Ülkemizde ve dünyada son günlerde LGBTİ topluluğuna yapılan saldırılar oldukça öne çıkmaya başladı. 26 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek olan Onur Yürüyüşü’yle ilgili Alperen Ocakları Vakfı İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican’ın açıklamaları dikkat çekiyor. Amerika Orlando’da birçok insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanmasıyla sonuçlanan saldırının ardından bu açıklamanın yapılması, korkuları tetikliyor.

Mican, yaptığı korkutucu açıklamayla ülkece ne kadar tahammülsüz hale geldiğimizi gözler önüne serdi. Çok önce terk ettiğimiz hoşgörü ve tahammül gibi duyguların özlemini bu tip açıklamalarla bir kez daha hatırlıyoruz. Bu konuşmadan sonra 26 Haziran’da yapılacak Onur Yürüyüşü’nde bugüne dek yapılanın aksine vatandaşlar için ekstra bir güvenlik önlemi alınacak mı, büyük bir merak konusu.

Türkiye’de hiçbir zaman olumlu karşılanmayan Onur Yürüyüşü’ne gösterilen ilk tepki bu değil tabii ki. Geçtiğimiz yıllarda AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Twitter hesabından

“İstiklal’de yürüyen ayolcular, o cadde zaten günboyu sürekli kalabalık, sıkıyorsa Kazlıçeşme’de bir toplanın çapınızı çevrenizi bir ölçelim”

gibi bir tepki göstermişti.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de yürüyüşe katılan Hüseyin Aygün için;

şeklinde bir twit atması dikkat çekmişti.

Geçen yıl yapılan Onur Yürüyüşü’ne ise polis müdahalesi damgasını vurmuştu. Kürşat Mican açıklamasında LGBTİ bireyleri ahlaksız olarak nitelerken, bu topraklarda fantezi yapılmasına izin vermeyeceklerini söyledi ve açık tehdit içeren sözlerine şu şekilde devam etti:

“Aksi takdirde tepkimiz çok net ve sert olacaktır. Bunu tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Yürüyüşü engelleyeceğiz. Herşeyi göze aldık. Uyarıyoruz, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz”

Kürşat Mican basın toplantısının devamında şunları söyledi:

“İsmi onur yürüyüşü olan ama aslı ahlaksızlık olan ve toplumun sinir uçlarına dokunan bu tip ahlaksızlıkların normalleştirilmesine, özendirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

Recep, Şaban ve Ramazan gibi mübarek kabul ettiğimiz ayları dillerine dolayarak komiklik yapmaya çalışanlara uyarımız, böyle fantezilerle milletimizin hassasiyetlerini dillerine dolayarak terbiyesizliğe soyunmasınlar.”

Konuşmasında ahlaksız diye tanımladığı LGBTİ topluluğunun davranışlarının özendirilmemesi gerektiğini savunurken hesap sormak, uslanmayanın hakkı kötektir, ahlaksızlık, toplumun sinir uçları, mübarek aylar, fanteziler gibi toplumun belli kesimlerini şiddete, hoşgörüsüzlük ve anlayışsızlığa teşvik eden ve kışkırtan Kürşat Mecin, görüşlerini

“Yürüyüşün tertiplenmesine sadece hoşgörü nazarıyla bakarak toplumsal yozlaşmanın ve ahlaki çöküntünün kızlarımıza, oğullarımıza alternatif harflerle yeni cinsiyetler türetilmesine mahal verilmemelidir”

sözleriyle destekledi ve kimsenin özel hayatlarına müdahale etmediklerini yalnızca iyi olan için kötüyle savaştıklarını belirtti.

Konuşmasının tümünde açık açık Onur Yürüyüşü günü için tehdit mesajı veren Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mecin, sözlerine

“Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz”

diyerek son verdi.

Yaradılış biçimi yüzünden ahlaksız diye tanımlanan LGBTİ bireylere, 26 Haziran günü için yapılan bu açık tehdit üstüne vatandaşlarını korumakla hükümlü olan devletin yürüyüşü iptal ettirmeye çalışmak yerine, nasıl önlemler alacağı ise en büyük merak konusu.

FACEBOOK YORUMLARI