Toplumsal duyarlılık ile yıllardır lösemili çocuklara hizmet veren Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Başkanı Pediatrik Hematolog Dr. Üstün EZER’ i ziyaret ettik. 10 Mayıs’ta yapılacak açılış için neredeyse 24 saat şantiyede görev başında olan Başkan Ezer bizi öncelikle Onkoloji kentini gezdirdi.

Sivil toplum örgütlerinin en önünde gelenlerinden biridir LÖSEV. Yıllardır hayırseverlerin bağışları ile lösemili çocuklara hizmet veren Vakıf Başkanı Dr. Üstün Ezer, “Biz kocaman bir aileyiz! Birbirine sımsıkı sarılmış kocaman bir aile… Ve bu ailenin bir ferdi olmak bizlere büyük heyecan ve gurur veriyor. İnanç ve azmimizle kısa zamanda çok uzun yollar kat ettik. Bir annenin yardım isteyerek bakan yaşlı gözleri ya da bir miniğin halsiz kollarıyla sarılıp teşekkür etmesi bizleri daha da umutlandırdı, daha da güçlü kıldı. Her birimiz bu duygularla sımsıkı bir zincir oluşturduk. Bu zincirin halkası olmak isteyen herkese kapımız her zaman sonuna kadar açık” diye karşıladı.
Hem sorularımızı yanıtladı hem de Onkoloji Kenti adını verdiği projenin unsurlarını tek tek anlattı. Gerçekten mükemmel projelendirilmiş ve her bir unsurunda büyük emeği olan Dr. Üstün Ezer’ i ve dev projesini hayranlıkla gezdik. Kelimeler duygularımızı ifade etmekte yetersiz kaldı.
İşte LÖSEV Başkanı Pediatrik Hematolog Dr. Üstün EZER ile yaptığımız söyleşi.
Soru: Onkoloji kenti konusunda heyecanınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?
Üstün Ezer: Avrupa’nın ilk, ülkemizin en donanımlı onkoloji kenti ve tüm branşların yer aldığı Lösante çocuk ve Yetişkin Hastanesinin açılmasına çok az bir süre kaldı. Ne yazık ki son aylarda yaşadığımız olaylar ve karşılaştığımız defans heyecanımızı, şevkimizi olumsuz etkiledi. Bizler insanlık ölmesin insanlar ölmesin” diye çıktığımız yolda her sene lösemi ve kansere yakalanan 200 bine yakın çocuklarımızı ve kanser hastalarımızı düşündük.
Soru: Sadece çocuklar için değil yetişkinler de bu hastaneden yararlanacak değil mi?
Üstün Ezer: Çocuklarda lösemide yakaladığımız %92 başarıya tüm kanser hastalarımızda da ulaşmayı hedeflemiştik. Bu projede bugünün değil gelecek yüzyılın hastanesinin ve kentini yapıyoruz. Çocuklarımızın ve yetişkin hastalarımızın hayata bağlanmasından, yan etkisiz tedavilerinin tamamlanmasına kadar her şeyi düşünüyoruz.
Soru: Onkoloji kenti neleri kapsıyor?
Üstün Ezer: Tek kişilik konforlu, hijyenik refakatçili odalardan, yoğun bakım servislerine, hobi evlerinden yüzme havuzuna en küçük virüsü mikrobu bile süzen hepa filtrelerden Show ve tiyatro salonlarına kadar tedavi başarısını arttıracak ayrıntılar tasarlandı.
Soru: Kanser tedavisinde başarı hedefiniz nedir?
Üstün Ezer: Evet, Lösev olarak %100 tedavi başarısını hedefliyoruz. Aslında lösemide %92 başarıyı yakalamış hematoloji onkolojide yer alan bir sağlık ordusu için %100 başarı hayal değil. %100 için kanser genetiğinde ayrıntılı analizler kişiye özgü tedaviler, kanserin yayılımını önleyen nano teknolojiler kök hücre ve organ nakilleri Lösev’e özel tedavi protokolleri hatta kanser aşısına kadar tüm bilimsel çalışmalar planlandı.
Soru: Doktor kadronuz hazır mı?
Üstün Ezer: Bu amaçla Türkiye’nin konusunda otorite olan hekimleri bilim insanları LÖSEV’de, Lösante de yer aldı. Artık bizim için zaman çok değerli. Kaybedecek değil bir günümüz bir saatimiz bile yok. Çünkü her gün yüzlerce çocuğumuz ve insanımız lösemi ve kanser yüzünden ölüyor. Bunu durdurmak için tüm duyarlı insanlar “insanlık adına elini uzatmalı ve bu eşsiz eser biran önce açılmalı”
Soru: Sağlık Bakanının LÖSEV Hastanesi konusunda olumsuz bir demeci oldu geçtiğimiz günlerde. Sorun mu var?
Üstün Ezer: Ülkemiz çocuklarına büyük hizmetler verecek olan Lösev Kenti’ne T.C Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere bütün devlet mekanizmalarının Taş değil TUĞLA koymalarını bekliyoruz.
Soru: LÖSEV hastanesinin ruhsatı alınmıştı değil mi?
Üstün Ezer: Yıllar önce Ankara’daki Lösemili Çocuklar Hastanemizin verilmeyen ruhsatını da o zaman başbakan olan Cumhurbaşkanımız verdirmişti. Tüm engelleri en kısa sürede aşarak sizin aracılığınızla bu hastanenin açılışı için Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a davette bulunuyoruz.
Soru: Hastanenin tıbbi araç gereçleri tamamlandı mı?
Üstün Ezer: Herkes bir TUĞLA koydu ve hastanemiz tamamlandı, şimdi sıra tıbbi donanımında ve eksiksiz açılmasında. Yani şimdi sıra iş adamlarımız, şirketlerimiz ve duyarlı kuruluşlarda. Onlardan daha büyük tuğlalar koymalarını rica ediyoruz. İsterse hastanemize bir cihaz bağışlayabilir bir odaya isimlerini verebilir hastanemizin duvarlarında adlarını ölümsüzleştirebilirler.
Burada ister 10 TL, isterse 100 000. TL (yüz bin) bağışlayarak bir hayat kurtarabilirler.
Kimse unutmasın ki; bağışlarıyla kurtardıkları bir can belki çok sevdikleri bir yakınlarının arkadaşlarının belki de çaresiz minicik bir bebeğin hayatı olacaktır.
Soru: Bir tuğla da sen koy kampanyanız sürüyor değil mi?
Üstün Ezer: 75 milyona “HA GAYRET TÜRKİYE TUĞLA KOYMAYA DEVAM” diye sesleniyor ve bu çok anlamlı ve ulvi eserlerine sahip çıkmalarını istiyoruz. Bizler bir avuç insan, çıktığımız bu engebeli yolda ne kadar çok güç ve moral alırsak o kadar çok çocuğumuzun hayatını kurtarabiliriz.
Soru: LÖSEV hastalarına paralı hizmet mi veriyor?
Üstün Ezer: En önemli ilkemiz Tüm çocuklarımızın en iyi tedaviye, eşit koşullarda ve parasız ulaşmalarını sağlamaktır. Bu yolda Türk halkına ve hayırsever insanımıza, kuruluşlarımıza güveniyoruz. Biliyoruz ki