Yaşam öyle bir şeye gebe ki, zirve yapan herşey bir süreç yaşadıktan sonra tarih sayfasından kayboluyorlar. İşte Osmanlı İmparatorluğu dahil ne imparatorlukluk, ne uygarlıklar geldi ve kayboldu gitti. Futbolcular, sanatçılar, siyasetçiler, bilim adamları, din adamları bunların dışında diğerleri hepsi bu dünyaya geldi ve gittiler.

Eser bırakanlar, bıraktıkları ile yaşadılar. Bırakmayanlar ise anılmıyorlar bile. İşte 4 kitaya hitap etmiş Osmanlı İmparatorluğu hala eserlerini dünyanın değişik yerlerinde görüyoruz. Çünkü bütün tarihi boyunca, eser bırakan geçmişi vardı. Bu yazıyı yazarken, İrlanda’daki bir kütüphane Osmanlı İmparatorluğu döneminde çeşitli dönemlerde yazılmış, motifli yazıtları, Hazreti Muhhammed’in yaşantısını bile yazıtlarla anlatılmış eserlerle dolu. Yani İrlanda’daki bir kütüphane de bile Osmanlı dönemine ait eserler bugün dipdiri ayakta ve onlara gözleri gibi bakan İrlandalılar var.
EN BÜYÜK ESERİNE SAHİP ÇIKABİLDİK Mİ?
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kül haline gelmiş bir imparatorluktan aldığı genç Türkiye Cumhuriyeti’ni ölümüne kadar 1938 yılına kadar hamleden hamleye geçirmiş. Yokluktan varlıklı bir döneme getirmiş. Yeni bir ülke, yeni bir medeniyet, yeni bir yazı dili herşeyi ile yep yeni bir Türkiye yaratmış. Yani onun deyimi ile en büyük eserini yaratmış. Peki ondan sonra Türkiye buna sahip çıkabildi mi? Bence  sahip çıksaydı, bugünkü Türkiye manzaraları olmazdı. Bir kere Cumhuriyet dönemindeki birlik ve beraberlikten eser kalmamış. Türkiye’nin en büyük kaybı burada. Eğer Cumhuriyet döneminde de ulusca birlik ve beraberlik ruhu oluşmasaydı, Atatürk’te bu büyük eserine kavuşamazdı. Ancak demek ki, bu ruhu oluşturacak lider gerekli. Ulu önder, Mustafa Kemal Atatürk’e de boşu boşuna ulu önder adı da verilmemiş. Önder insan, bir ulusun önüne düşen, onları birlikte harekete geçiren insan demek olmalıdır ki, bu rütbe verilmiş
NİYE YENİ ÖNDER ÇIKARAMIYORUZ
İşte olayın kilit noktası, bence yeni siyasiler ulusuna ’’Önder’’olamıyor. Ulusunu topluyamıyor. Birlik sağlayamadığı için de marjinal kalıyor. Ulusunu arkasına takip ülkeyi hamleden hamleye geçiremiyor. Sevilmek önemli. Sevilmediğin zaman, tepki aldığın zaman zirve de yapamazsın. Yürürsün ancak işte öyle yürürsün. Onun için Türkiye’nin bugün yaşadıkları, iyi bir önder çıkaramamasında yatıyor. Eğer bunu bu ruh hali ile yakalayabilseydik, Türkiye’yi tutan olamazdı.
Zaman zaman düşünürüm. Bu siyasiler, acaba ülkelerini sevmeden mi, bu görevlere talip olurlar. İnsan ülkesinin kalkınması için göreve geldiğinde ilk hedefi, ulusunun arasına girip önüne düşmek olmalıdır. Onun için de böyle bir toplum psikolojisini bilmesi lazım.
ÜLKESİNİ ACABA SEVMİYORLAR MI?
Ancak, bizde bu hiç olmadı. Yani çok partili siyasiler bunu başaramadı. Seçimlerden sonra Türkiye partisi, Türkiye önderi olamadı. Eğer önümüzdeki dönemde böyle bir lider çıkar ise işte yeni bir Atatürk çıktı diyeceğim. Umutlumusunuz derseniz, can çıkmadan umutlar bitmez. İnşallah diyorum….