Mülteci krizinin ağırlıklı bir gündem maddesi olacağı 17-18 Aralık AB Zirvesi öncesi Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Almanya’nın gelecekte sığınmacıları sınırdan geri çevirebileceği uyarısı yaparken AB’nin dış sınırlarının güvenliğinin ve mülteci krizi konusunda Türkiye’yle devam eden görüşmelerin “zamanlama ve içerik açısından önceliğe” sahip olduğunun altını çizdi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, Welt am Sonntag Gazetesine verdiği demeçte Almanya’nın gelen sığınmacıları sınırdan geri çevirmek için yasal gerekçesi bulunduğunu, ancak siyasi açıdan şimdiye kadar bunun tersi bir tutum izlendiğini kaydetti.

AB’nin dış sınırlarının güvenliğinin sağlanamaması halinde Schengen Bölgesi’nin varlığını sürdüremeyeceğini söyleyen Bakan, bu nedenle AB’nin dış sınırlarının güvenliğinin ve mülteci krizi konusunda Türkiye’yle devam eden görüşmelerin “zamanlama ve içerik açısından önceliğe” sahip olduğunu vurguladı.

De Maziere, DWelle’nin yansıttığı açıklamalarında yüksek rakamlar nedeniyle sığınmacıların sınırdan geri çevrilmesi konusunun Eylül ayından bu yana tartışıldığını, bunun son çare olduğunu kaydetti.