CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin yeni tanıtım filmini kendi seslendirdi. CHP’nin 1 Kasım seçimleri için sloganı da “Önce İnsan, Önce Birlik, Önce Türkiye” oldu.

CHP’nin resmi internet sitesinden yayımlanan yeni tanıtım filminde Kılıçdaroğlu, Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Memleket İsterim” adlı şiirini seslendiriyor. Tarancı’nın, “Memleket isterim; Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun; Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. Memleket isteri; Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun; Olursa bir şikâyet ölümden olsun” dizelerini okuyan Kılıçdaroğlu, ardından şöyle diyor:
“Her türkümüzün her şiirimizin içinde beraberlik var bizim. Bu yüzden güçlüyüz, bu yüzden umutluyuz. Önce insan, önce birlik, Önce Türkiye.”
Reklam filminde Kılıçdaroğlu’nun vatandaşlarla bir araya geldiği fotoğraflar da kullanılıyor.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Eylül-27 Eylül tarihleri arasında Avrupa’da 6 ülke, 10 kentte Türk vatandaşlarıyla buluşacak.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, yaptığı yazılı açıklamayla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yurtdışı programını açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun seçim kampanyası kapsamında, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarıyla buluşacağını belirten Bingöl, Kılıçdaroğlu’nun Kurban Bayramı’nı gurbetçilerle kutlayacağını ifade etti.
Kılıçdaroğlu’nun 23 Eylül’de İsviçre’nin Bern kentinden başlayacak Avrupa turu, 27 Eylül’de Avusturya’nın başkenti Viyana’daki programla sona erecek. İsviçre’nin ardından Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya ve Avusturya’ya geçecek olan Kılıçdaroğlu, sırasıyla Bern, Strasbourg, Brüksel, Amsterdam, Köln, Mannheim, Stuttgart, Münih ve Viyana’da vatandaşlarla bir araya gelecek.
MÜLTECİ SORUNU VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ
Bingöl, Kılıçdaroğlu’nun gündeminde “Mülteciler Sorunu” ve “Türkiye- AB ilişkileri” başlıklarının yer alacağını ifade ederek, “Genel Başkan, çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu mültecilerin yaşadığı trajedinin, Türkiye- AB ülkeleri arasında geliştirilecek ortak stratejiyle sona erdirilmesinin, insani bir zorunluluk olduğunu AB siyasetinin önemli isimlerine aktaracak. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Suriye’de yaşanan iç savaşın sona erdirilmesinde AB’nin üstlenebileceği role ilişkin de önerilerde bulunacak. Bu kapsamda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Strasburg’da, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muižnieks ile ayrı ayrı görüşecek” dedi.
KATİ PİRİ VE MARTİN SCHULZ AĞIRLAYACAK
Kılıçdaroğlu, Brüksel’de ise Avrupa İlerici Çalışmalar Vakfı (FEPS) Çalışma Kahvaltısı’nda bir konuşma yapacak. Kahvaltıya Avrupa Parlamenterleri, Avrupa Parlamentosu Sosyalistler Demokratlar Grubu Başkan Yardımcıları, AB yetkilileri ve akademisyenlerin katılacak. CHP Lideri, kahvaltının ardından Brüksel temasları çerçevesinde; AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AP Yeşiller Grubu Başkanı Rebecca Harms ve Brüksel Başkent Bölgesi Başbakanı Rudi Vervoort ile bir araya gelecek, Brüksel temaslarının da ana gündem maddesi “Mülteciler Sorunu” olacak. Kılıçdaroğlu, Strasburg ve Brüksel ziyaretlerin de de Türk vatandaşlarıyla iki ayrı buluşma gerçekleştirecek.
VATANDAŞLARA SESLENECEK
Avrupa turu kapsamında Brüksel’den Amsterdam’a geçecek olan Kılıçdaroğlu burada, İşçi Partisi Genel Başkanı Hans Spekman’ın da katılacağı etkinlikte Türk vatandaşlarına seslenecek. Kılıçdaroğlu’nun Almanya’daki durakları ise Köln, Mannheim, Stuttgart, Frankfurt ve Münih olacak. Frankfurt’ta SPD Genel Başkan Yardımcısı Thorsten Schäfer-Gümbel ile buluşacak olan Kılıçdaroğlu, Münih’te de Belediye Başkanı Dieter Reiter, Bavyera Eyaleti SPD Başkanı Florian Pronold, Bavyera Eyaleti Parlamento Sekreteri ve SPD Federal Milletvekillerinin katılacağı toplantıda Türk vatandaşlarına hitap edecek. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Avrupa turu programı Viyana’da gerçekleşecek vatandaş buluşmasıyla sona erecek.