İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş Anayasa değişikliği ile Türkiye’de eyaletler kurulabileceği iddialarını doğrulayarak İstanbul için özerklik istedi.

16 Nisan Referandum çalışmaları kapsamında AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen programa katılan Başkan Topbaş, Referandumun önemini anlatırken, gelmesi planlanan başkanlık sistemi ile işlerin daha hızlı ilerleyeceğini söyledi.

“İSTANBUL’A ÖZEL BİR YASA TALEBİMİZ OLDU”

Topbaş, “Rejim değişikliğini 1923 yılında yaptık, o geride kaldı. Ama rahat hareket edebilen bir devlet yapısının oluşması gerekiyor. Biz bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yetkilerimizin artırılmasını istiyoruz. Hatta İstanbul’a özel bir yasa talebimiz oldu. Niye daha çok işlem yapalım diye. Bu bize bir ayrıcalık versin diye değil. Türkiye’deki diğer Büyükşehir Belediye Başkanları, sayın başkanım İstanbul’a başka yasa yapsınlar sizin istedikleriniz bize bol geliyor. Bizimkiler size dar geliyor. Yani Malatya’nın, Denizli’nin Diyarbakır’ın bu büyükşehirlerin yasasıyla İstanbul’u yönetiyoruz, olmuyor, yürümüyor. Bunu istemek bir farklı şey mi istemektir. Krallık mıdır bu veyahut diktatörlük müdür” dedi.

“İSTANBUL KENDİ KENDİNİ YÖNETSİN, BAŞKA MÜDAHALELER OLMASIN”

Üç dönemdir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tecrübe edindiğini söyleyen Topbaş, “Belediye başkanı olarak tecrübe edindim ki üç dönemden beri bir farklı yasa olsa bu şehirde çok daha farklı iş yapabiliriz. Ne demektir bu, ne istiyorum? Diyorum ki İstanbul kendi kendini yönetsin, başka müdahaleler olmasın, kendi kararını kendi versin. Bu yanlış mı? Doğru. Böyle tek elden yürüsün” dedi.

DİĞER İLLERE VE EYALET İSTEYENLERE GÜN DOĞDU

Peki, İstanbul’un diğer illerden ne farkı var. Ankara, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya, Edirne, Van diyelim ki ayni özerkliği istediler.
Merkezi yönetim ya da iller arasındaki eşitlik nasıl sağlanacak.
Düşünebiliyor musunuz İstanbul Türkiye’nin en çok vergi veren rekortmen ili. Ayrıca vergilerin yüzde 80,2’si İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir’den toplanıyor.
Şimdi bu illere nasıl özerklik verilecek?
Toplanan vergiler bu illere bırakılırsa ben size söyleyeyim diğer illerde isyan çıkar.
İstanbul’a özerklik verilirse buna ilk önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tepki gösterir.
Bu konuda eyalet isteyenlerin baskısı da artar ve özerk bölgeler gündeme gelir.
Eğer Kadir Topbaş yerine HDP’li bir belediye başkanı bu özerkliği isteseydi çoktan gözaltına alınmıştı bunu da söyleyeyim.