Bugünlerde işsizlikle ilgili konuşulan yeni bir iddia var. Deniliyor ki, işten çıkarılmalarda, işverenle işçiler anlaşma yoluna gidiyormuş.

Şöyle ki; işveren işçiyi çağırıyor, “arkadaş malûm sıkıntıdayız, kusura bakma, senin istifanı istemiyoruz. Sana işten çıkarıldı işlemi yapacağız, böylece İŞKUR’un işsizlik maaşından yararlanacaksın ancak işten çıkarma ve kıdem tazminatını hemen isteme, bu konuya ileride bakarız” deniliyormuş. Büyük tutarlı tazminatlarda yarısını peşin al, geri kalandan vazgeç” bile teklif ediliyormuş. Anlaşmaya varılınca karşılıklı ibralaşma (yani alacağım vereceğim kalmadı) yapılıyormuş.

Hatta bazı iş yerlerinde emekliliği gelenlere,” abi senin için prim ödüyoruz. Prim gün doldu. Emeklilik için yaşı bekliyorsun. Seni işten çıkaralım, 10 ay İŞKUR maaşı al, sonra emeklilik maaşın bağlanacak ama şu tazminat, ikramiye konusunda bizi sıkıştırma, bir takvime bağlayalım” teklifi de sunuluyormuş. Kim hayır derki buna. Zaten emeklilik havasına girmiş. Alacağı emekli maaşı da İŞKUR maaşı ile nerdeyse aynı. Kayıp yok.

Şimdi bu söylentiler, uygulamalar, her ay açıklanan ve kartopu büyüyen işsizlik maaşı başvurularına bakınca günde ortalama beş bin kişi sadece ekonomik nedenlerle işten atılmıyor tezini doğrular nitelikte. Bu yılın Ocak ayında İŞKUR maaşı başvuruları 158 bine ulaşmış. Artvin, Gümüşhane, Tunceli, Bayburt, Bartın, Kilis, illerinin nüfuslarından fazla bir kitle işsizlik maaşı için başvurmuş. Bunlardan, en az, bin 80 gün yani üç yıldan fazla “kesintisiz” prim ödeyenler gelecek yılsonuna kadar, üst sınırdan 1,410 lira aylık İŞKUR maaşı ile alacaklar. Prim gününe bağlı olarak en düşük sınır 710 lira, o da altı ay için.

Bu insanlar arasında özel nedenlerden, işinden, iş yerinden memnun olmayan ya da daha iyi iş bulup kendi isteğiyle işten ayrılmayı, istifa etmeyi düşünen hiç kimse yok mu sorusu akla geliyor. Anlaşılan; istifa veya işi bırakmak yerine İŞKUR maaşı için işten atılmak herkesin işine geliyor.

İstifa edip işten ayrılsanız İŞKUR maaşı alamıyorsunuz. İŞKUR, maaş bağlamak için illâki kendi kusurunuz olmadan veya kendi isteğiniz dışında işten çıkarılmış olmanız şartı arıyor. Gayri ahlâkî, yasalara aykırı işlere bulaşmayıp (eskiden bununla ilgili meşhur 17. madde vardı) “işine son verilmiştir “ belgesi aldınız mı İŞKUR hemen maaşınızı bağlıyor. Tazminat konusunda, mahkeme kapılarında sürünmektense, esnek yaklaşıldı mı gelsin İŞKUR maaşı, gerinse ileride bakarız. Atan da atılan da memnun.

Konuyu memleketin her bir köşesine asılan istihdam çağrılarına bağlayalım. SGK+vergiler devletten, tarihi iş fırsatı” yazılı ilânlar gerçeği yansıtmıyor. Bu kampanyadan işe alımlarda devlet desteği yılsonuna kadar. Yani bugün bu kampanyadan işe gireceklere iş garantisi yılsonuna kadar. O da işveren günde 22 liralık desteği istiyorum derse.
Ayrıca bu kampanyadan yararlanmak için İŞKUR’a kayıtlı, en az üç ay iş arıyor konumunda olmanız da gerekiyor. Alacağız maaş da asgari ücret üzerinden. Devlet desteği bitince İŞKUR maaşını bile hak etmeden yine kapı dışarı edilebilirsiniz.

Bu konuda İŞKUR’dan artık maaş alamamayan “kıdemli kayıtlı işsizlere” öncelik tanınması önerisini ve bu hatırlatmaları yapalım da sonra kavga gürültü çıkmasın.