MEMORİAL Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Opr. Dr. Tamer Bakalım ve Kardiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Nuri Cömert, dünya genelinde tüm ölümlerin yüzde 42’sinin kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığını açıkladı.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, -12-19 Nisan Kalp Haftası nedeniyle Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Opr. Dr. Tamer Bakalım ve Kardiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Nuri Cömert, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Yaşamı tehdit eden en önemli riskin kalp hastalıkları ve kalp krizleri olduğuna dikkat çekilen toplantıda, rakamların her geçen yıl daha da korkutucu bir tablo çizdiğine işaret edildi.
KALP KRİZİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ HİPERTANSİYON
Ölüm nedenleri arasında kalp krizlerinin yüzde 20 ile ilk sırada olduğu belirtilirken, tüm ölümlerin yüzde 42’sinin kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığı, erkeklerde ise 65 yaş üzeri ölümlerin yüzde 54’ünden de kalp hastalıklarının sorumlu olduğu kaydedildi. Kalp hastalıkları ve kalp krizlerinin oluşmasındaki en önemli faktörlerin başında hipertansiyon geldiğine de dikkat çekilerek, 2025 yılında dünyada hipertansiyon hastalarının oranının yüzde 30 olacağının öngörüldüğü kaydedildi. İkinci önemli faktör olan sigara kullanımının 10 yıl içinde 8 milyon kişinin yaşamına mal olacağı da vurgulandı.
ÖLÜMLERİN ÜÇTE İKİSİ KALPTEN
Türkiye’de kalp hastalıkları ve kalp krizlerinin 30 yıl öncesine göre önemli bir artış gösterdiğini ifade eden Opr. Dr. Tamer Bakalım, kalp hastalıklarının 1989’da yüzde 40, 1993’te yüzde 45, 2009’da yüzde 40 ile yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunu olarak ilk sırada olduğunu söyledi. Opr. Dr. Bakalım, dünyada, 2008’deki 57 milyon ölümün 36 milyonu yani üçte ikisinin de kalp ve damar hastalıkları nedeniyle gerçekleştiğini kaydetti.
ÇOCUKLARDA SINAV STRESİ BÜYÜK TEHLİKE
Kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda yüzde 80 oranında etkili olan modern risk faktörlerini anlatan Opr. Dr. Bakalım, çocuklarda küçük yaşlardan itibaren oluşturulan sınav kaygısı, sokak oyunlarının terk edilmesi, iş yaşamında sınırların zorlanması, erken menopoz, metropollerdeki hava kirliliği ve egzoz dumanı (karbonmonoksit), kontrol edilemeyen stres, mesleki sorumlulukların erken üstlenilmesi ve yeteneklerin üzerinde sorumluluklar alınması, duygusal çöküntüler, sigara kullanımı gibi modern faktörler de kalp krizlerinin en önemli nedenleri olarak sıraladı. Bu nedenleri modern risk faktörleri olarak gösteren Opr. Dr. Bakalım, bunların en aza indirilmesiyle koroner kalp hastalıklarının yüzde 80 oranında önlenebileceği ve yılda 300 bin ölümün engellenebileceğini kaydetti. (DHA)