TRAFİK KAZALARINDA 10 YILDA 42 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Trafik terörü Türkiye’nin bölücü terör kadar yakıcı bir sorunu olmasına karşın üzerinde yeterinde durulmuyor, adeta kader gibi kabul ediliyor.
Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre son 10 yılda 10 milyon 357 bin trafik kazası olmuş. Bu kazalarda 42 bin kişi hayatını kaybederken 2 milyon 264 bin kişi yaralanmış.
Konu gündemin ön sıralarına kaza yapan ya da ölen kişi ünlü olduğu takdirde gelebiliyor ancak. Son olarak biliyorsunuz ünlü yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin alkollü araç kullanırken bir polis aracına çarptı ve bir polisin şehit olmasına, bir polisin de yaralanmasına neden oldu. Kazayı yapan ünlü birinin oğlu, ölen polis olmasaydı emin olun bu haber büyütülmeyecek, sıradan bir haber olarak ekranlara ve sayfalara taşınacaktı.
++
Türkiye’de neden çok trafik kazası oluyor ve bu kazalarda binlerce kişi ölüp yaralanıyor?
Bunun birinci nedeni ölümlü kazaya yol açanlara “taksirli suç” denilerek birkaç yıl hapisle sınırlı hafif cezalar verilmesidir.
Oysa alkollü ve aşırı hızlı araç kullanırken ölümlü kazalara neden olanlara tıpkı tabancayla ve bıçakla taammüden adam öldürmüş gibi müebbede kadar varan cezalar uygulanmalıdır. Caydırıcılık ancak bu şekilde sağlanabilir.
++
Ehliyet alma yaşının 18’den 21’e çıkarılması, ehliyet sınavlarının daha ciddi hale getirilmesi, ehliyet verilecek olanların mutlaka psikolojik muayeneden geçirilmesi, ileri yaşlarda ehliyetlerin iptal edilmesi de yararlı olabilir.
Ayrıca defalarca trafik suçu izleyen Rüzgar Çetin’in hala ehliyet taşıyor olması da düzeltilmesi gereken ayrı ama çok önemli bir diğer sorundur. Demek ki ceza puanlarının da acilen önerdiğim bu yasa değişikliğine eklenmesi lazım.
Ulaşımda karayollarının ağırlığının azaltılması, yurdun her köşesine hızlı trenle ulaşımın sağlanması, kent içi ulaşımda metro ve deniz yollarından daha fazla yararlanılması, karayollarının niteliğinin artırılması, bölünmemiş tek bir yol bile bırakılmaması, denetimlerin azami düzeyde yapılması alınabilecek diğer tedbirler arasında sayılabilir.