İZMİR Güzelbahçe’de balık avlamak için sahile inen Muhsin Alaca, ölmüş halde kayalıklara vuran ‘Caretta Caretta’ buldu. Deniz kaplumbağasının yaşamadığını anlayan Alaca, ‘Caretta Caretta’ koruma derneklerini aradığını ancak, ulaşamadığını belirtti. Çok sayıda kişi, cansız kaplumbağa ile selfie çektirmek için çaba harcadı.

Güzelbahçe’de işyeri bilinan Muhsin Alaca, balık tutmak için yolun karşısındaki dükkanından sahile inerek olta attığı sırada denizde kıyıya vurmuş Carette Careta gördüğünü belirterek, şöyle dedi:

IZMIR GUZELBAHCE'DE BALIK AVLAMAK ICIN SAHILE INEN ESNAF, KAYALIKLARA VURAN'CARETTA CARETTA' BULDU. KIYIYA CIKARTILAN'CARETTA CARETTAYI GOREN VATANDASLAR MERAK EDEREK TOPLANMAYA BASLADI. CANSIZ BEDENIYLE FOTOGRAF CEKTIRME YARISINA GIRENLERIN SAYISI ARTTIKCA, YOLDAN GECEN SURUCULERIN DE DIKKATINI CEKTI. (FOTO: TIMUR TARLIG/IZMIR, DHA)
IZMIR GUZELBAHCE’DE BALIK AVLAMAK ICIN SAHILE INEN ESNAF, KAYALIKLARA VURAN ‘CARETTA CARETTA’ BULDU. KIYIYA CIKARTILAN ‘CARETTA CARETTAYI GOREN VATANDASLAR MERAK EDEREK TOPLANMAYA BASLADI. CANSIZ BEDENIYLE FOTOGRAF CEKTIRME YARISINA GIRENLERIN SAYISI ARTTIKCA, YOLDAN GECEN SURUCULERIN DE DIKKATINI CEKTI. (FOTO: TIMUR TARLIG/IZMIR, DHA)

“Baktığımızda öldüğünü fark ettik. Muhtemelen yumurtlama dönemi olduğundan kumsal yer aramış ancak, bulamayınca kayalara vurmuş. Kumsal yok, zaten şehir merkezlerinde kumsala rast gelmek çok zor. Bu nedenle bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Daha önce de yakınlarda iki tanesi kıyıya vurmuştu. Bunlar değerli hayvanlar, koruma altındalar. Daha önce de Aliağa’da olmuştu. Koruma derneklerini aradık. Ancak ulaşamadık. Merkezleri Ankara’da sanırım. Pazar günü olduğu için ulaşamadık. Yetkililerin gelip ilgilenmesi lazım, kaldırması lazım buradan.”

ÖLÜ CARETTA CARETTA İLE SELFİE TRAFİĞİ

Bu arada kıyıya çıkartılan cansız ‘Caretta Caretta’yı görenler merak ederek toplanmaya başladı. Cansız kaplumbağa ile fotoğraf çektirme yarışına girenlerin sayısı arttıkça, yoldan geçen sürücülerin de dikkatini çekti. Her geçen dakika aracını sağa çekerek gelenler kalabalığa katıldı. Yolun sahil tarafı adeta otoparka dönerken, kısa süreli de trafik oluştu. İtfaiye ile görüştüğünü aktaran Muhsin Alaca, bir ekibinin gelerekcansız  ‘Caretta Caretta’yı alacağını söyledi.