Başbakan Davutoğlu, PKK’nın Mayıs 2013 ayındaki şartlara geri dönüş yapması halinde çözüm sürecinin yeniden başlatılabileceğini söyledi.

Diyarbakır’a yaptığı bir ziyaret vesilesiyle düzenlenen basın toplantısında Davutoğlu, PKK’nın silahlarını da alarak Türkiye’yi terk etmesi durumunda her şeyin konuşabileceğini kaydetti.
Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki, kamuoyu ile hiçbir bilginin paylaşılmadığı, üç yıldan fazla süren bir çözüm süreci sonunda Güneydoğu’da yerleşim bölgelerinde başlatılan terörün bölge halkına faydası dokunmadı. Bu sözde süreç yaşanırken amaçları bölge halkını isyana teşvik etmekti ama Kürt kardeşlerimiz bu oyuna düşmediler.
Ülkemizle mücadelesini şehirlere taşıyarak yeni bir taktik deneyen PKK, güvenlik güçlerinin üstünlüğü ele geçirmesiyle birlikte büyük kayıplar vermeye başladı. Diğer yandan, evleri yıkılan, işyerlerini uzun bir süre açamayan, çocuklarını eğitime gönderemeyen halk, içine düştüğü aczin sorumlusu olarak PKK’yı görmüştür.
Güvenlik güçlerimizin de, aylar boyu çatıştığı teröristlere karşı artık eski nezaketi göstermeyeceği de ortadadır.
Öte yandan, Davutoğlu’nun bu açıklamasının, Erdoğan tarafından nasıl karşılanacağı da bilinmemektedir. Her ne kadar iktidarda bir hükümet var ise de asıl iktidarın saray tarafından kullanıldığı aşikârdır.
Anayasamıza açıkça aykırı bir şekilde ülkede bırakın parlamentoyu, mahkemeleri bile yönlendirmeyi kendi görevleri arasında sayan Erdoğan’ın asıl gayesinin başkanlık olduğu ve bu hedefe yönelik çalıştığı gerçeği karşısında yeni bir çözüm sürecine olumlu bakacağını söylemek zordur.
Zira halkımızın güvenliğe daha fazla prim verdiği 1 Kasım 2015 seçimlerinde ortaya çıkmıştır ve PKK’ya karşı sürdürülen mücadelenin sona erdirilmesi ile birlikte oy kayıplarının yaşanacağı anlaşılmıştır. Başkanlık sistemini getirebilmek için büyük bir ihtimalle ülkenin bir referanduma götürülmesi söz konusu iken herhangi bir oy kaybına tahammül olunmayacağı açıktır.
Kısacası Davutoğlu’nun yaptığı, olmayacak bir duaya ‘amin’ demekten başka bir şey değildir.