Türkiye’nin ilk basın şehidi Hasan Fehmi’den bu yana aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Hırant Dink, Metin Göktepe’nin de olduğu 64 gazeteci öldürüldü. TGC Hasan Fehmi’yi bugün Çemberlitaş’taki Sultan 2. Mahmut Türbesi içinde bulunan mezarı başında saat 14.00’de anacak. Yarın ise TGC Basın Müzesi’nde Öldürülen Gazeteciler konulu bir panel düzenlenecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yarın düzenleyeceği toplantıyla öldürülen gazetecileri anacak. Serbesti Gazetesi’ndeki yazılarında İtihat ve Terakki yönetimini sert bir dille eleştiren Hasan Fehmi 6 Nisan 1909 günü öldürüldü. Basının ilk şehidi olarak tarihe geçen Hasan Fehmi’nin öldürüldüğü 6 Nisan Günü Öldürülen Gazeteciler Günü olarak kabul ediliyor. Bugüne kadar aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Hırant Dink, Metin Göktepe’nin de olduğu 64 gazeteci öldürüldü. TGC Basın Müzesi’nde tüm ölen gazetecilerin fotoğraflarının yer aldığı bir de galeri bulunuyor.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Hasan Fehmi’yi bugün Çemberlitaş’taki Sultan 2. Mahmut Türbesi içinde bulunan mezarı başında saat 14.00’de anacak.
Yarın saat 14.30’da TGC Basın Müzesi’nde düzenlenecek Öldürülen Gazeteciler konulu toplantının moderatörlüğünü TGC Başkanı Turgay Olcayto yapacak. Toplantıya Orhan Erinç (Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı) , avukat Bahri Belen, TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, Toplumsal Bellek Platformu adına Canan Kaftancıoğlu konuşmacı olarak katılacak.