TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, gazeteciliğin neredeyse 8-10 yıldır büyük bir baskı altında olduğunu belirterek, “Bunu hepimiz hissediyoruz” dedi. TGC ve Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Türkiye Temsilciliği’nce düzenlenen 77’nci Yerel Medya Eğitim Semineri Zonguldak Dedeman Oteli’nde başladı. 2 gün sürecek seminere Zonguldak, Bolu, Düzce ve Bartın’dan basın mensupları katıldı. Açılışta konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto, “Gazetecilik neredeyse 8-10 yıldır büyük bir baskı altında. Bunu hepimiz hissediyoruz” dedi.
‘BİRLİKTELİĞİMİZİ KAYBETTİK’
Sansür ve oto sansürün gazeteciliğin yapılmasını güçleştiren faktörler olduğuna işaret eden, bununla birlikte gazetecilerin birlikteliğini de kaybettiğini vurgulayan Olcayto, şöyle konuştu:
“Kimi çıkar uğruna, kimi de siyasi particilik uğruna gerçekten birlikteliğimizi kaybettik. Karşı kamplara bölündük. Artık insanlar birbirine selam vermiyor hale gelmiş durumda. Eskiden ayrı gazetelerde çalışanlar iş çıkışı birlikte oturur, yer içerdi. Şimdi yemek içmek bir yana birbirimizi ihbar ediyoruz. Türkiye’de muhbirlik yaygın. Bunu devlet katının desteklemesi insanı çok rahatsız ediyor. Ortaokulda ilkokulda muhbirler hiç sevilmezdi. O arkadaşları diğerleri dışlardı. Ama şimdi bu insanlar normal insan sayılıyorlar ve bu toplumun bozulmasına yol açıyor.”
O FOTOĞRAF AVRUPA GÖÇMEN POLİTİKASINI DEĞİŞTİRDİ
Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği cesedi sahile vuran 3 yaşındaki Aylan’ın fotoğrafına da değinen Olcayto, şunları söyledi:
“Türkiye zor bir dönemden geçmekte. Nereye baksanız ölümler, yaralanmalar, gerçekten insanlar perişan halde. O çocuğun fotoğrafının yayınlanması etik mi değil mi? Aslına bakarsanız etik değil tabii ki ama öyle bir dönemki o fotoğraf belki söylenebilecek pek çok şeyi söylüyor. O yüzden yayınlanmasını da normal görmek lazım diye düşünüyorum” dedi.
Fotoğraf, açılışın ardından yapılan ‘Gazetecilikte Dayanışma’ konulu oturumda da gündeme geldi. ‘Televizyon Haberciliği’ başlıklı sunum yapan A Haber Şef Editörü İhsan Yılmaz, fotoğrafı çeken Nilüfer Demir’i tebrik ederken, söz konusu fotoğrafın Avrupa’nın göçmen politikasını kökten değiştirmesini ve dünyanın bu konuda kendisini sorgulamasını sağladığını belirtti.