MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun “10 Temmuz’da seçimli kurultay yapılamaz” kararına ilişkin, “Bu hüküm, söz konusu mahkemenin kararı kesinleşinceye kadar sürecektir. Hukuken 10 Temmuz’da Genel Başkan ve Genel Merkez Organlarının seçiminin gerçekleşmesi şu aşama ve tablo karşısında mümkün değildir. Yargısal süreçler 10 Temmuz 2016’da yapmayı düşündüğümüz 6. Olağanüstü Büyük Kurultayımızı şimdilik imkansız kılmaktadır” dedi.

MHP lideri Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Son günlerde yaşanan orman yangınlarına ilişkin konuşan bahçeli, yangınlarda ihmal, kusur, sabotaj gibi hususların da ayrıntılarıyla incelenmesi gerektiğini belirtti.
İngiltere’de gerçekleştirilen AB referandumunu değerlendiren Bahçeli, “Görüldüğü kadarıyla AKP hükümeti Birleşik Krallığın AB’den kaydını sildirmesine pek de sıcak bakmamıştır. Başbakan Türkiye’nin AB yolunda çalışan bir ülke olduğunu ifade ederek, güçlenmesine vurgu yapmıştır. Bunu yaşlı kıtanın güvenliği ve istikrarı için önemli görmüştür. Ve de AB’nin gelecek vizyonunu gözden geçirmesini önermiştir. Şunu herkesin görmesi lazımdır ki, AB’nin yapısı fiili bir Hıristiyan kulübü şeklindedir. Eğer birliğin iddia edildiği gibi bir gelecek vizyonu varsa, buna göre temellenecektir. AB’nin, Müslüman Türk milletini bu nüfus ve değerler yapısıyla kabullenmesi zannederim mümkün değildir” diye konuştu.

Çankaya İlçe Seçim Kurulu’nun “10 Temmuz’da seçimli kurultay yapılamaz” kararını değerlendiren Bahçeli şunları kaydetti:
“Bu hüküm, söz konusu mahkemenin kararı kesinleşesiye kadar sürecektir. Hukuken 10 Temmuz’da Genel Başkan ve Genel Merkez Organlarının seçiminin gerçekleşmesi şu aşama ve tablo karşısında mümkün değildir. Tüzük değişikliği konusunda ise, 3.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin tedbir kararı bulunduğundan, bu çerçevede bir değişikliğe gitmek de usul ve esas açısından doğru ve yerinde görülemeyecektir. Yargısal süreçler 10 Temmuz 2016’da yapmayı düşündüğümüz 6. Olağanüstü Büyük Kurultayımızı şimdilik imkânsız kılmaktadır.”

“İTİRAZLAR NETLEŞTİKTEN SONRA YOL HARİTASINI PAYLAŞACAĞIZ”

Yeni süreçte izlenecek yol haritasının Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı ve YSK’ya yapılacak itirazların netleşmesinin ardından paylaşılacağını belirten Bahçeli, “Ne ilginçtir ki, kendilerini mutlu eden yargı kararlarını alkışlayan, hayal kırıklığı yaşamalarına yol açan yargı kararlarını çekinmeden eleştirenlerin trajikomik hallerini herkes görmektedir. MHP üzerinde oynanan oyunlara muhalif adı altında payandalık yapan bir avuç kendini bilmezin sosyal medya üzerinden estirdiği iftira yağmurunu ve yüzsüz ithamlarını da esefle takip edip not alıyoruz” dedi.