Kuzey Almanya’nın Delmenhorst kentinde yaşayan 63 yaşındaki Hataylı İbrahim Tuner, 17 Ağustos 1999 yılında Kocaeli’de yaşanan depremde anne ve babasını kaybeden İzmitli bir kız çocuğunu okutmanın mutluluğunu yaşıyor. 

İbrahim Tuner’in eğitimine destek verdiği depremzede kız öğrenci, önceki gün Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Şu anda 24 yaşında olan Sinem Meydan, diploma sevincini yıllardır kendisine destek veren İbrahim Tuner ile yaşadı. Diploma töreninden çektiği resimleri Tuner’e gönderen Meydan, “Teşekkür ederim. Sayende okudum ve mezun oldum” mesajı da attı.
Kocaeli ve çevresinde meydana gelen 1999 depreminin hala unutulmadığını, birçok ailenin param parça olduğunu anlatan Delmenhorst SPD İl Genel Meclis Üyesi İbrahim Tuner “O yıl Delmenhorst kentinde yardım kampanyası düzenledik. Toplanan yardımları da Yusuf Aladağ isimli arkadaşla Türkiye’ye götürdük. Oradaki insanlara para, ilaç ambulans ve buna benzer yardımlarda bulunduk. Çok çalışkan bir kızdı. Dersleri hep pekiyiydi. Kızımız artık üniversite mezunu oldu. Mezuniyet resimlerini bana gönderdi. Çok duygulandım. İyi ki onu tanıdım ve yardım etme fırsatı buldum. Yardımım çok büyük değildi ama ona yetti. Bana çok teşekkür ettiğini her zaman dile getirdi. Onunla gurur duyuyorum. Her insan yardıma muhtaç bir çocuğun elinden tutmalı ve okutmalı” dedi.(DHA)