Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bir ilkokulda, öğrencilere trafik bilinci kazandırılması amacıyla, “gerçek bir caddede yüründüğü” izlenimi verilen “Trafik Eğitim Koridoru” oluşturuldu.

İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından, “Eğitimli Nesillerle Güvenli Trafik Projesi” kapsamında Agahefendi İlkokulu’nda oluşturulan koridorla, öğrencilere trafik bilinci kazandırılması amaçlanıyor.
Her türlü detayın düşünüldüğü, trafik şeritleri, işaret ve işaretçileri, lambaları ve levhalarıyla gerçek bir caddeyi anımsatan koridorla, öğrenciler trafik kurallarını uygulamalı öğreniyor.
İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle öğrencilerin trafik kurallarını yaşayarak daha kolay öğreneceğini söyledi.

Türkiye’nin birçok okulunun koridorlarında bazı trafik levhaları ve yaya geçidi işaretleri bulunduğunu anlatan Çengeloğlu, “Ancak bu şekilde gerçek bir cadde havası verilerek ilk kez ‘Trafik Eğitim Koridoru’ oluşturuldu.” dedi.

Trafik eğitiminin çağında alınmasının önemini vurgulayan Çengeloğlu, şunları kaydetti:

“Bunun için trafik eğitimleriyle ilgili birçok projeler hazırlıyor, hazırlatıyoruz. Bunlardan biri de desteğimizle Sorgun İlçe Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan Eğitimli Nesillerle Güvenli Trafik Projesi’dir. Arkadaşlarımız bu projeye çok emek vermiştir. Okulumuzda bir koridoru tepeden tırnağa giydirerek ve trafik işaretleriyle süsleyerek bir cadde havası vermişler. Öğrencilerimiz bu koridora girdiğinde trafik işaretleri, yanıp sönen trafik lambaları ve trafik polislerinin resimleriyle kendilerini gerçek bir caddede yürüyormuş gibi hissediyor. Yine burada trafik işaretlerinin hem olumlusu hem de olumsuzunu görüp, anlamlarını öğrenebiliyorlar. Her levhanın ardında tabelanın ne anlama geldiği de yazılmış.”
İlçe Emniyet Müdürü Bahadır Özdemir de yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştıkları projenin hayata geçirilmesinden mutluluk duyduklarını belirterek, “Okul müdürlüğümüzün izni ve polis memurlarımızın katılımıyla, diğer okullardaki öğrencilerimiz de burada trafik eğitimi alabilecek” diye konuştu.