İSTANBUL Teknik Üniversitesi Kadın Çalışmaları Merkezi ve Levy Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan “Sosyal Bakım Hizmetlerine Kamu Yatırımının İstihdam, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Yoksulluğa Etkileri: Türkiye Örneği” konulu araştırma raporunda, erken çocukluk bakımı ve okul öncesi eğitime yapılan yatırımların 719 bin yeni iş yaratabileceği belirtiliyor.

İSTANBUL, İstanbul Teknik Üniversitesi Kadın Çalışmaları Merkezi ve Levy Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan “Sosyal Bakım Hizmetlerine Kamu Yatırımının İstihdam, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Yoksulluğa Etkileri: Türkiye Örneği” konulu araştırma raporunun tanıtıldığı toplantı İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.
İTÜ Bilim, Mühendislik ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi ve Levy Ekonomi Enstitüsü işbirliği, ILO Türkiye Ofisi, UNDP Türkiye Ofisi, UNDP Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi, UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi, ve Aydın Doğan Vakfı desteği ile gerçekleştirilen toplantının açılışına; İTÜ Bilim Mühendis ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (İTÜ BMT-KAUM) Müdürü Prof. Dr. Fatma Arslan, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, ILO Türkiye Ofisi Direktör Vekili, Program ve İdari İşler Sorumlusu Özge Berber Ağtaş, UNDP Avrupa ve BDT İstanbul Bölge Ofisi Direktörü Rastislav Vrbensky, UN Women Avrupa ve Orta Asya Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir’in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
AKADEMİK DESTEK SAĞLAMAYI HEDEFLEMEKTE
Programın açılış konuşmasını yapan İTÜ Bilim Mühendis ve Teknolojide Kadın Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (İTÜ BMT-KAUM) Müdürü Prof. Dr. Fatma Arslan, merkezlerinin kuruluş amacından bahsederek, “Kız öğrenci ve kadın akademisyen varlığının giderek arttığı üniversitemizde uygulanmakta olan lisans ve lisansüstü programlarda henüz toplumsal cinsiyet duyarlılığını özümseyen kapsamlı düzenlemelere gidilmesi açısından da önem taşımaktadır. Dolayısıyla merkez faaliyetleri, bölümlerde uygulanan programları, araştırmaları toplumsal cinsiyet bakış açısıyla tamamlamak ve zenginleştirmek amacıyla akademik destek sağlamayı hedeflemektedir. Merkezimizin kuruluşundan bu yana toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi ve kadınların güçlenmesine yönelik araştırma, eğitim ve uygulama çalışmaları sürdürülmektedir. Son dönemde İTÜ cinsel taciz ve ayrımcılığı önleme yönergesiyle uygulama esasları merkezimiz ve İTÜ rektörlüğünün ortak çalışmaları sonucu İTÜ senatosunda onaylanmış ve yürürlüğe girmiştir” dedi.
KIZLARIMIZIN NİTELİKLİ BİR EĞİTİM ALMALARININ ÖNEMİNE İNANMAKTAYIZ
Aydın Doğan Vakfı (ADV) Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, temelleri 1996 yılında atılan ADV’nın kuruluş amacının tarafsız ve doğru bilginin ulaşılabilir olması, toplumun sorunlarını özgür ve adil bir biçimde çözümleyebilmesi, eğitim ve kültür düzeyinin arttırılması için çalışmalar yapılması ve buna yönelik çalışmaları desteklemek olduğunu vurguladı. Eğitim ve öncelikle toplumsal cinsiyet eşitliği alanında eğitim çalışmalarına vakıf olarak her zaman öncelik verdiklerini ifade eden Fetvacı, “Kadınların ailede, sosyal yaşamda, iş gücünde ve siyasette aktif birer birey olarak kendi potansiyellerini ve isteklerini bireysel seçimleri doğrultusunda özgürce hayata geçirebilmeleri ve cinsiyet eşitsizliği ile mücadele edebilmeleri için erken yaşlarda tüm gençlerimizin ve özellikle kızlarımızın nitelikli bir eğitim almalarının önemine inanmaktayız. Bu amaçla özellikle genç kadınların güçlenmesi için eğitim ve eğitimden iş gücüne geçiş olan bu çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Vakfımızın kurucusu ve onursal başkanı Aydın Doğan, vakfı kurarken, ‘Bilgi güçtür’ mottosuyla yola çıkmış ve bizim öncelikle eğitim alanında odaklanmamızı öngörmüştür. Şimdi de yönetim kurulu başkanımız olan sayın Hanzade Doğan Boyner’in başkanlığında bu çalışmalara yeni bir boyut eklemiş durumdayız. Bugüne kadar daha geniş eğitim alanında çalışırken şimdi özellikle genç kızlarımızın eğitimine, 14-18 yaş arasındaki lise eğitimi alan kızlarımızın daha nitelikli eğitim almaları için çok yoğun çalışmalar yapmaktayız. Fakat toplumsal cinsiyet eşitliği için sadece bu alanda çalışmanın yeterli olmadığının bilinci içinde üniversitelerde araştırma programlarını desteklemekte, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluşlarla da işbirliğimizi güçlendirmek için çalışmalar yapmaktayız. Tüm Doğan Grubu ve Doğan ailesi bu çalışmalarımızı desteklemekte ve onların desteğiyle bunları gerçekleştirebilme imkanımız oluşmakta” dedi.
33 KIZ YURDU 10 BİN
ÖĞRENCİYE BURS İMKANI
Fetvacı, “Zihniyet değişimi sağlanmadan cinsiyet eşitliğinin de sağlanamayacağı inancıyla özellikle kız çocuklarının güçlenmesi vakfımızca büyük önem taşımaktadır. ‘Aile içi şiddet’ ve ‘Haklı kadın platformu’ gibi grubumuzun çok çeşitli yine bu alanda çalışmaları olduğunu hepinizin bildiğini tahmin ediyorum. Bizim yürüttüğümüz önemli projelerden biri bugünlerde ‘Yurtta yaşam modeli’ adını verdiğimiz ‘Baba Beni Okula Gönder’ seferberliğinin devamı niteliğindedir. ‘Baba Beni Okula Gönder’ 10 yıl önce Doğan Gazetecilik ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte başlatıldığından bu yana 33 kız öğrenci yurdu yapılmış, 10 bin öğrenciye burs imkanları sağlanmış, ilkokullar yapılmış çok büyük aşamalar kaydedilmiştir. Bu seferberlik kapsamında da tabi Milli Eğitim Bakanlığı ile de yakın çalışmalar yürütülmüştür. Kız çocuklarının yurtta geçirdikleri zamanı şimdi biz mümkün olduğunca verimli kullanmaları için çalışmalara başladık. Analitik düşünebilen, üretken, meslek sahibi, özgüvenli, sağlıklı gençler olarak yetişebilmeleri için çeşitli çalışmalar yapıyoruz” dedi.