Okul harçlığı için fasulye topluyorlar
BURDUR'DA YAKINLARIYLA BIRLIKTE TARLAYA GELEN LISE OGRENCILERI DE OKUL DONEMI HARCLIKLARINI TOPLAMAK ICIN FASULYE TOPLUYOR. (SILA CAN - SADIYE EROL) (fOTO:MESUT MADAN/BURDUR-DHA)

Burdur’da okul harçlığı’nı çıkarmak isteyen öğrenciler, 35 derece sıcağın altında fasulye topluyor.

Türkiye’nin taze fasulye ihtiyacının yüzde 30’unun karşılandığı Burdur İnsuyu Ovası’nda, hasat dönemi mevsimlik işçiler çalışıyor. Yakınlarıyla birlikte tarlaya gelen lise öğrencileri de okul harçlığı toplamak için fasulye topluyor.

BURDUR'DA YAKINLARIYLA BIRLIKTE TARLAYA GELEN LISE OGRENCILERI DE OKUL DONEMI HARCLIKLARINI TOPLAMAK ICIN FASULYE TOPLUYOR. (fOTO:MESUT MADAN/BURDUR-DHA)
BURDUR’DA YAKINLARIYLA BIRLIKTE TARLAYA GELEN LISE OGRENCILERI DE OKUL DONEMI HARCLIKLARINI TOPLAMAK ICIN FASULYE TOPLUYOR. (fOTO:MESUT MADAN/BURDUR-DHA)

Fasulye toplamak için her gün 50 kilometre uzaklıktaki Isparta’nın Keçiborlu İlçesi’ne bağlı Senir Beldesi’nden yakınlarıyla Burdur’a geldiğini söyleyen 18 yaşındaki Zehra Akkurt, “Keçiborlu Anadolu Lisesi’nde 12’nci sınıf öğrencisiyim. Okul harçlığımı çıkarmak için burada çalışıyorum. Saat 06.30’da evden çıkıyoruz, 07.00’de işbaşı yapıyoruz, saat 17.00’ye kadar fasulye topluyoruz” diye konuştu.

(fOTO:MESUT MADAN/BURDUR-DHA)
(fOTO:MESUT MADAN/BURDUR-DHA)

5 yıldır her yaz tatilinde fasulye toplamaya geldiğini anlatan Akkurt, güneş altında fasulye toplamanın kolay olmadığını ancak ailesine maddi anlamda yük olmamak için bu işi yaptığını kaydetti.

Aynı beldeden gelen 11’inci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Şadiye Erol, harçlığı için mevsiminde kiraz topladığını şimdi de fasulye toplamaya geldiğini aktardı. Erol, “Günlük 40 lira yevmiye ile fasulye topluyorum. Aileme yük olmamaya çalışıyorum” dedi.

7’nci sınıf öğrencisi Sıla Can da ailesine maddi katkıda bulunmak için yaz tatilinde fasulye topladığını kaydetti.