Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “OHAL kararından ülkemizdeki üretim, ihracat ve iş dünyası olumsuz etkilenmeyecektir” dedi.

Bakan Zeybekci, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Olağanüstü Hal uygulaması kararına ilişkin açıklamalar yaptı. Tasarrufların artırılacağını, teşviklerle yapısal reformların tam gaz devam edeceğini belirten Zeybekci, “OHAL kararından ülkemizdeki üretim, ihracat ve iş dünyası olumsuz etkilenmeyecektir. Sermaye hareketlerinin kısıtlanması gibi normal işleyişin dışında kalan hiçbir olağandışı uygulamaya gidilmeyecek. Tıpkı Fransa’da söz konusu olduğu gibi OHAL uygulaması demokratik standartları düşürmeyecek, huzurun tesisine hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

Ekonomik özgürlükleri koruyan piyasa dostu politikaların kanunlar çerçevesinde hayata geçirilmeye devam edeceğini vurgulayan Zeybekci, darbe girişimi sonrası alınan önlemlerin ekonomi için en önemli güç olan güven ve istikrarı sağlamaya yönelik olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Anayasamızın 15. Md. de belirtildiği üzere göre OHAL durumunda da uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerimiz çerçevesinde hareket edilir. OHAL ilanının temel sebebi, güvenlik önlemlerinin hızlı ve etkin şekilde alınmasını sağlamaktır. Meclis Genel Kurulu’muzun OHAL ile ilgili Kanun Hükmünde Kararname’yi (KHK) iptal yetkisi her zaman haizdir. Türkiye’de yaşayan herkesin temel hak ve özgürlükleri Anayasamızın garantisi altındadır. Alınan bu karar ekonomi alanındaki reformlarımızı engellemeyecek aksine daha da hızlandıracaktır.”