BİNALİ YILDIRIM0012878745120

Başbakan Binali Yıldırım, önceki akşam Bakanlar Kurulunun aldığı Olağanüstü Hal kararına ilişkin, “Devlet ve milletimizin bekası ve huzuru için zorunlu olarak aldığımız bu kritik karar, bizatihi devlet düzeninin hukuk içinde işleyişine taalluk eden bir karardır” dedi.

Başbakanlık’ın resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Başbakan Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminin, bugüne kadar alınan tedbirlerin haklılığını teyit ettiği gibi bu suç örgütünden ülkeyi tamamen kurtarma zorunluluğunu ortaya çıkardığını ifade etti. Bu kapsamda Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunun, üç ay süreliğine Olağanüstü Hal kararı aldığını hatırlatan Yıldırım, OHAL durumunda vatandaşı neler beklediğini şöyle açıkladı:

“Öncelikle darbeciler karşısında asil bir direniş sergileyen saygıdeğer vatandaşlarımızın şunu iyi bilmelerini isteriz ki, alınan üç aylık Olağanüstü Hal kararı, vatandaşlarımızın gündelik hayatlarını asla olumsuz etkileyecek bir karar değildir. Bu süreçte, hayatın olağan akışını negatif yönde aksatacak hiçbir uygulamaya gidilmeyecek, darbe girişiminin yol açtığı kayıplar ve zararlar telafi edilecek, ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliği ile ilgili kaygılar bertaraf edilecek, yönetimde ahenk sağlanacak, gerekli düzenlemeler daha hızlı yapılacak ve hukuka aykırı kısıtlayıcı hiçbir düzenlemeye gidilmeyecektir. Devlet ve milletimizin bekası ve huzuru için zorunlu olarak aldığımız bu kritik karar, bizatihi devlet düzeninin hukuk içinde işleyişine taalluk eden bir karardır. OHAL Sürecinde yapılacak bütün düzenlemeler daha hızlı ve süratli olmak üzere TBMM’ye sunulacaktır.”

Türkiye Cumhuriyeti olarak,  devletin kalbine, milli iradenin tecelligâhı olan TBMM’ye ve millete silah çeken bu ihanet şebekesini bertaraf etmeye kararlıkla devam edildiğini belirten Başbakan Yıldırım, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuk düzeni, demokrasi ve ekonomik istikrar ile kamu düzeninin korunması için azami özen gösterileceğinden herkesin emin olmasını istedi. Bu süreçte Türkiye’nin bütün üretici unsurlarını daha çok üretime davet eden Yıldırım, demokrasi ve istikrara sahip çıkan bütün vatandaşlara,  medyaya, iş dünyasına ve sivil toplum örgütlerine teşekkürlerini sundu.