Alman uçak şirketi Germanwings’in Barselona-Düsseldorf 4U9525 kodlu seferi için 144 yolcusu ve 6 mürettebatı ile havalanan Airbus A320 tipi uçağın Fransa’da düşmesi, Almanya’da büyük bir yasın yaşanmasına neden oldu

Uçakta Türk yolcularında olduğu belirtilirken, yolcuların 67’sinin Alman vatandaşı olduğu ve çok sayıda İspanyol vatandaşı olan yolcuların da uçakta bulunduğu belirtildi.

DÜŞEN UÇAKTA OKUL SINIFI

Uçak kazasını aktaran Alman basına göre, uçakta Gelsenkirchen kenti yakınlarında bulunan Hertern kasabasından bir liseden (Gymnasium)16 öğrenci ve iki de öğretmenden oluşan bir sınıfın da bulunduğu kaydedildi. Okul öğrencilerin, İspanya’dan gelen öğrenci grubuna karşılık İspanya’ya giden öğrenci grubu olduğu belirtildi.

MERKEL YARIN UÇAĞIN ENKAZINA GİDECEK

Kazanın duyulmasının hemen ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in tüm randevularını iptal ettiği belirtilirken, Merkel, “Şoktayız, 150 insanımızı uçak kazasında kaybettik, yasımız, acımız çok büyük” dedi.
Angela Merkel’in yarın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft ile birlikte, uçağın enkazının bulunduğu Fransa’nın güneyine gideceği açıklandı.
Yaşanan uçak kazasından hemen sonra Almanya parlemantosunda bakanların acil toplantı yaptığı ve ek olarakta telefon numarası 08007666350 olan birde kriz masasının oluşturulduğu belirtildi.

AİLELERİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Uçak kazası haberi sonrası uçağın iniş yapacağı Düsseldorf Uluslararası Havaalanı’nda ailelerin bekleyişi sürüyor.