Türkiye’nin IŞİD işgali altındaki Musul’un yakınında üs kurmasını Başbakan Davutoğlu, “Orada eğitim amacıyla bulunuyoruz” diye açıkladı. Böylece, öğretmenin ders vermek amacıyla sınıfa 25 tank, 140 araçla girebileceğini öğrenmiş olduk (!)

İktidara yakın Takvim gazetesi söz konusu üste 8 bin Türk askerinin bulunduğunu, yakında bunun 30 bine çıkabileceğini yazdı. Doğruysa fazla büyük bir “eğitim ordusu” gibi geldi bu bana.
++
Ortadoğu’da oynanan çok tehlikeli ve kanlı bir oyunun baş aktörlerinden biri oluyoruz ne yazık ki…
Musul, çok zengin petrol kaynaklarının bulunduğu bir bölge. Ve burası geçen yıldan bu yana IŞİD’in denetiminde. IŞİD, bölgedeki petrol kaynaklarını işletiyor ve el altından birilerine satıp ciddi maddi kaynak sağlıyor.
ABD başta olmak üzere NATO ülkeleri IŞİD mevzilerini sürekli bombalıyor ama bir sonuç alamıyor. Kara gücüne, IŞİD’li teröristlerle göğüs göğüse savaşacak askerlere ihtiyaçları var. Bunun için Türk askerini gözlerine kestirmiş olmalılar.
Önümüzdeki günlerde Musul yakınlarında konuşlanmış Türk askerlerinin IŞİD’e karşı kara savaşına girdiğini duyarsanız hiç şaşırmayın!
++
Olayın bir de şu boyutu var:
Diyelim ki, Musul’a girdik, IŞİD’i buradan temizledik.
ABD ve diğer NATO ülkeleri ile Rusya burayı bize yar eder mi?
Hiç sanmıyorum.
Burası IŞİD’ten temizlendikten sonra muhtemelen halen PYD’nin yani PKK’nın elinde bulunan topraklarla birleştirilecek ve Kürdistan’ın bir parçası olacak.
++
18 Kasım’da bu köşede “Savaş taşeronu olma tehlikesi” başlıklı bir yazım yayımlandı. O yazıda Türkiye’nin ABD başta olmak üzere müttefiklerince IŞİD’e karşı kara operasyonuna zorlandığını belirterek bunun doğurabileceği sakıncaları anlatmaya çalışmıştım.
Üzüntüyle belirtmeliyim ki bu öngörüm doğru çıkıyor.
Zor günlerin eşiğindeyiz.