İZMİR- İzmir’in Buca İlçesi’nde nöbetçi yurt olarak belirlenen 680 kişi kapasiteli Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Buca Kız Yurdu’na daha fazla sayıda öğrencinin başvurması üzerine, 100’den fazla öğrenci Bornova’daki bir diğer yurda yönlendirildi. Öğrenciler, Ramazan ayı olması nedeniyle bazı arkadaşlarının oruç tuttuğunu, ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yaz okuluna başladıklarını, yolda zaman kaybetmek istemediklerini savunup Bornova’daki yurda gitmek istemedi. İmza toplayan öğrenciler valizleriyle Buca’daki yurdun bahçesinde beklemeye başladı.

Buca’daki Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) yaz okula kayıtlanan ve KPSS’ye girecek olan bazı öğrenciler, bugün giriş kaydını yaptırmak için geldikleri nöbetçi yurt olarak belirlenen 680 kişi kapasiteli Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Buca Kız Yurdu’nun dolu olduğunu öğrenince şoke oldu. Valizleri ile yurdun bahçesinde beklemeye başlayan 100’den fazla öğrenci, yetkililerin kendilerini Bornova İlçesi’ndeki Ege Üniversitesi kampüsü içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Zübeyde Hanım Kız Yurdu’na yönlendirmesine tepki gösterdi. DEÜ Edebiyat Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan ve KPSS’ye giren 23 yaşındaki Mürşide Altınbaş, bu hafta sonu bir sınavı daha olduğunu anlatırken şöyle dedi:

“Ona girdikten sonra yurttan ayrılacağım. Ama yaz okuluna kalacak olan arkadaşlar en az 1.5 ay burada olmak zorunda. Eğitim gördüğümüz okulun yakınındaki bir yurda yerleştirilmek istiyoruz. Üniversitemizin yakınında yeterli kapasiteye sahip yurtlar var. Ancak, Bornova’ya göndermek istiyorlar. Zamanımızı yolda kaybetmek istemiyoruz.”

Oruç tutan öğrencilerin zorluk çekeceğini savunan Edebiyat Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencisi, 22 yaşındaki Kevser Gezer, yaz okuluna kaydını yaptırdığını bildirdi.