Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Resim Bölümü öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı ‘Özgün Baskı Sergisi’ açıldı.

Olbia Sanat Galerisi’ndeki sergide, GSF Resim Bölümü 3’üncü sınıf öğrencilerine ait 60 eser yer alıyor. Geleneksel baskı tekniklerinden biri olan ‘linolyum’ çalışmalarının yer aldığı serginin açılışını GSF Dekan Yardımcısı ve Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, Yrd. Doç. Dr. Nevin Yavuz Azeri, resim, seramik, heykel ve el sanatları bölümlerinin hocaları birlikte yaptı.

Özgün baskı teknikleri eğitimi veren Yrd. Doç. Dr. Nevin Yavuz Azeri, eserlerin ‘linolyum’ çalışmalarından oluştuğunu, bazılarında tek, bazılarında iki ayrı renk kullanıldığını belirtti. Yrd. Doç. Dr. Azeri, özgün baskının birçok yöntemlerinden birinin ‘linolyum’ tekniği olduğunun da altını çizdi. Yrd. Doç.Dr. Azeri, şöyle devam etti:

“Linolyum tekniğinde kalın muşamba ve ahşap kullanılıyor. Bu tekniğin özelliği, baskıda çoğaltma yapılabilmesi. Üzeri oyulup, şekillendirilerek kalıba dönüştürülen muşamba ve ahşap, matbaa boyası ile de renklendiriliyor, düz zemin üzerine defalarca baskı yapılıyor.”

Yrd. Doç. Dr. Nevin Yavuz Azeri, linolyum baskıdan sonra gravür ve serigraf (ipek baskı) baskı teknikleri üzerinde çalışılacağını da kaydetti. 25 Aralık Pazar akşamına kadar açık kalacak olan ‘Özgün Baskı Sergisi’ne eserleriyle destek veren öğrencilere ‘katılım belgesi’ de verildi.