Ogersheim ve ilahi adalet

0
78

Bir zamanların efsane Alman başbakanı Helmut Kohl Ludwigshafen’deki evinde hayatını kaybetti.Kohl ile yolunun kesişmişliği var.. Mesela doğduğu yer olan Ludwigshafen şehrinin Ogersheim adlı semtinde oturdum Star TV’de çalılırken.

Nerede oturuyorsun diye sorduklarında “Ludwigshafen-Ogersheim” diyordum. Hemen “a, Helmut Kohl’ün memleketi” diyorlardı. Üstelik şehirde tam da onun doğduğu yerde ev bulmuştum. Evim ormanın kıyısındaydı ve “geyikler buradan su içiyor” anlamında bir levhayı ilk gördüğümde çok şaşırmıştım.

1990 yılının Temmuz ayı, Almanya’ya yeni geldiğimiz zamanlardı. Önce Saddam’ın 2 Ağustosta Kuveyt’i işgaline (hiç unutmam, canlı yayına başlamıştık çünkü), sonra 3 Ekim’de iki Almanya’nın birleşmesine tanık olmuştum. Bu birleşmenin mimarıydı Kohl. Berlin’e giden Alman kameramana “bana duvardan taş getirtirir misin” demiştim ve sağolsun Wolfgang’da getirmişti. Yıllar sonra Türkiye’de ev işlerime yardımcı olan kadın, “Allah’ın taşı” deyip sokağa atmıştı. Bilmiyordu ki, o taşın tarihi bir önemi vardı. İlk önceleri çok üzülsem de sonra bu fikri kabullenmek zorunda kaldım. Başka çarem yoktu çünkü. Kim bilir ne oldu o taşa? Acaba nerelerde kayboldu, belki de tuzla buz oldu. Almanlar hala o duvardan aldıkları taşları evlerinde saklarlar. Hiç unutmam o gün makyaj odasındaki televizyonda izlemiştim iki Almanya’nın birleşmesini. Bir yandan makyaj yapıyor bir yandan da canlı olarak duvarın yıkılmasını ve kutlamaları izliyordum. Televizyondaki görüntüleri fotoğraf makinemle çekmiştim, hala evde duruyor o üç fotoğraf…

Bu arada bir şeyi belirtmeden geçemeyeceğim; haber sitelerinin bir kısmında 1989 olarak belirtiliyor tarih (hiç araştırma gereği duymamışlar) ama Berlin duvarının yıkılması 3 Ekim 1990’dır, çünkü o gün bizimle aynı binada, aynı stüdyolardan yayın yapan RTL ve Sat1 televizyonu çalışanlarıyla kutlamıştık olayı.
O tarihi andan bir avuç fotoğraf kalmış elimde, geçen yaz tesadüfen evde buldum.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesini sağlayan lider olarak görülüyordu Helmut Kohl. Ayrıca Fransız müttefiki Mitterand ile birlikte, Euro’ya geçilmesinin sorumlularından biri olarak da değerlendiriliyordu.

Merkez sağın yani Hristiyan Demokratların lideri Kohl, en çok görevde kalan Alman başbakanıydı. Yıllarca Berlin yerine Bonn’da başbakanlık yaptı. Ama sonra Almanya’nın birleşmesini sağladı ve başkent Berlin oldu. Kohl “Birleşik Avrupa” fikrinin ateşli savunucusu Kohl Türkiye’nin Avrupa Birliğine girmesine karşıydı. Bütün Avrupa’nın Hiristiyan olmasını savunuyordu; üstelik. Eh ama neyden korkarsanız o gelir sizi bulur, korkunun ecele faydası yoktur.

Tabi karısının ölümüne üzülmüştür ama gencecik bir kadınla evlenip teselli oldu. Işığa allerjisi olan bayan Kohl’ün ölümü kocasının hayatını hiç etkilemedi. Karısı Rheinland-Pfalz eyaletinde diye başlıyor ya gazeteler, İşte orası oturduğum eyaletti. Genç yaşımda orada öyle çok anım vardı ki, kimsenin özellikle bulmadığı şehri, onun oturduğu semtte oturmayı sevmiştim. Türk gelini ve torunu sevenleri, meselâ özellikle Merkel neler hissediyordur? Bu kısmı benim içimde bir meraktır. Çünkü onunla aynı semtte oturmaktan aynı semti paylaşmaktan mutluydum am Türkiye ve Türkler hakkındaki düşüncelerinden de çok rahatsızdım. Böylesi birine zaten Türk gelin ve torun vererek gereken cevabı vermiş oldu ilahî adalet. Allah rahmet eylesin, ne de olsa dünürümüzdür, Allah günahlarını affetsin.

Paylaş
Önceki İçerikAkıllı başın cezası nedir?
Sonraki İçerikOpera ve  bale seyircisi azaldı
Rana Elik

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6’ya geçti,6 ay sonra Amerika’ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.