Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen 33’üncü Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler, Muğla’da sergilenecek. Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Atatürk Kültür Merkezi’nde 21 Mart’ta açılacak sergi, 7 Nisan’a kadar gezilebilecek.

Otoritelerce “Dünyanın bir numaralı karikatür yarışması” olarak nitelendirilen, serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 33’üncüsü 68 ülkeden 752 sanatçıya ait 2 bin 521 karikatürün katılımı ile yapıldı. Önseçici Kurul, 44 ülkeden 183 sanatçının 234 karikatürünü, geçen 13 Haziran’da Bodrum Işıl Club’da bir araya gelerek Uluslararası Seçici Kurul’a sundu. Marlene Pohle’nin (Arjantin) başkanlığını yaptığı, Ercan Akyol (Türkiye), Gülse Birsel (Türkiye), Assunta Toti Buratti (İtalya), Latif Demirci (Türkiye), Selçuk Demirel (Türkiye), Yalda Hasheminezhad (İran), Anita Kunz (Kanada), Piyale Madra (Türkiye), Tan Oral (Türkiye) ve Elena Ospina’nın (Kolombiya) yer aldığı Seçici Kurul, yine kültür sanat dünyasının otoritelerinden oluştu.

AYDIN DOGAN VAKFI TARAFINDAN DUZENLENEN 33’UNCU AYDIN DOGAN ULUSLARARASI KARIKATUR YARISMASI’NDA ODUL ALAN VE SERGILENMEYE DEGER GORULEN KARIKATURLER, MUGLA’DA SERGILENECEK. MUGLA BUYUKSEHIR BELEDIYESI GAZI MUSTAFA ATATURK KULTUR MERKEZI’NDE 21 MART’TA ACILACAK SERGI, 7 NISAN’A KADAR GEZILEBILECEK. YARISMADA SBIRINCI OLAN MARCO DE ANGELIS’IN KARIKATURU (FOTOGRAFTA) (FOTO: MUGLA / DHA)
MUÐLA BÜYÜKÞEHÝR BELEDÝYESÝ GAZÝ MUSTAFA ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZÝ’NDE 21 MART’TA AÇILACAK SERGÝ, 7 NÝSAN’A KADAR GEZÝLEBÝLECEK.(FOTO: MUGLA / DHA)

“GÜÇLÜ KIZLAR, GÜÇLÜ BİR DÜNYA” ÖZEL ÖDÜLÜ

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularını ön plana taşıyan Aydın Doğan Vakfı’nın düzenlediği yarışmada, “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” teması altında çizilen karikatürler arasından, Özel Ödül, Türkiye’den Emrah Arıkan’ın karikatürüne verildi. Seçici Kurul, yarışmada birinciliğe Marco De Angelis (İtalya), ikinciliğe Claudio Antonio Gomes (Brezilya), üçüncülüğe Doğan Arslan’ı (Türkiye) değer gördü. Ayrıca Oktay Bingöl (Türkiye), Vitaly Bondar (Beyaz Rusya), Evzen David (Çek Cumhuriyeti), Hicabi Demirci (Türkiye), Felipe Galindo (Amerika), Rodrigo Machado da Rosa (Brezilya), Raimundo Rucke Santos Souza (Brezilya), Arif Sutristanto (Endonezya), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan), Kürşat Zaman (Türkiye), Nahid Zamani (İran), Zygmunt Zaradkiewicz (Polonya), Başarı Ödülü’ne değer görüldü.

33’üncü Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler, İstanbul’da Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’ndeki geçen yıl yapılan ödül töreninin ardından Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi, Okan Üniversitesi, Adana 75’inci Yıl Sanat Galerisi, Galeri Işık Teşvikiye ile Eskişehir’de ziyarete açıldı. Sergi, şimdi de 21 Mart’ta Muğla Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. Sergi, 7 Nisan’a kadar gezilebilecek.