40 yıllık mesleki deneyime sahip olan Öztürk, Rize, Tunceli ve Kırşehir’de İl Emniyet Müdürü, İstanbul-Beyoğlu ve Ankara-Çankaya ilçelerinde de ilçe emniyet müdürü olarak uzun yıllar görev yaptı.
Bunun yanı sıra Paris L’OCDE Türkiye Daimi Temsilciliğinde Koruma Amiri, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığında Mali Şube Müdürü oldu. Ankara Emniyet Müdürlüğünde Asayiş, Stadyumların Güvenliği, Çevik Kuvvet, Toplumsal Olaylar, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri ve Esenboğa Havalimanı ve Yabancılar ve Pasaport Şube Müdürlüğünden sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.
Strateji Daire Başkanlığı ve Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda 1. Sınıf Emniyet Müdürü ve Polis Başmüfettişi gibi üst düzey görevlerde bulundu. ABD Washington Büyükelçiliği’nde güvenlik konularıyla ilgili 2,5 ay süreyle inceleme ve denetleme görevinde, Avrupa Birliğince düzenlenen Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da “Yasadışı göç ve insan kaçakçılığı” seminerleri, İspanya’da “Kolluk Kuvvetleri Yönetimindeki Temel Felsefe ve İyi Yönetim Kuralları, Suç Önleme Politikaları ve Uygulamaları, Suç Soruşturma Faaliyetlerinin İncelenmesi, AB Kolluk Faaliyetleri Güç Kullanımı, Genel ve Hizmetiçi Eğitim ile Branşlaşma” seminerlerine katıldı.
New York John Jay College of Criminal Justice’da Siber Terörizm Sertifika Programına katılan Öztürk; ABD’de John Jay College of Criminal Justice’da “Terörizm“, Houston South Texas Hukuk Fakültesinde “Polis Yasasındaki Değişiklikler, Hukuk Reformu ve Projeleri”,Ohio Eyaleti Kent State Üniversitesi’nde “Toplum Destekli Polis Uygulamaları”, New York Princeton Üniversitesi’nde“Türkiye Polis Projeleri” konularında konferanslar verdi. Emniyet Müdürlüğü görevleri sırasında birçok önemli projeyi faaliyete geçiren Öztürk; Okul Polisliği, Aile Polisliği, Teröre Karşı Toplumun Korunması ve Terör Örgütleri ile Mücadele ve Halk Desteğinin Önlenmesi, Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Polis Halk İletişiminin Geliştirilmesi gibi birçok önemli alanda toplum destekli polislik projelerini Türkiye’de ilk defa uygulamaya geçiren Emniyet Müdürü olarak bilinmektedir.
Özellikle Rize Emniyet Müdürlüğü görevi sırasında ilk defa stadyumlarda tel örgüleri kaldıran ve “Holiganizme Karşı Centilmenlik Projesi”ni uygulamaya koyan İl Emniyet Müdürü oldu.
Polisin önleyici ve koruyucu görevlerini proaktif bir yaklaşımla etkinleştirerek görev yaptığı illerde suçları önlemede ve azaltmada başarılı olmuş ve çok sayıda takdirname ve taltifle ödüllendirilmiştir.
IPA üyesi olan Osman Öztürk, birçok önemli Asayiş ve Terör operasyonunu sevk ve idare etmiştir. Gazi Üniversitesi’nde “Kent Güvenliği” konusunda yüksek lisans yapmış olan Öztürk; Türkiye’de ilk defa “Güvenli Okul Projesi”ni uygulamaya koyan kişidir.
2013 yılından günümüze kadar İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Denizli, Diyarbakır, Şanlıurfa, Giresun ve Ordu illerinde toplam 14 adet “Güvenli Okul Konferansı” vermiştir. Yine Güvenli Okul Projesi kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi’nde ve KKTC Yakın Doğu Üniversitesi’nde uluslararası paydaşlar ile birlikte “Güvenli Okul Konferansı” vermiştir.
2013 yılında ABD ve İngiltere’den katılımcılarla Bahçeşehir Üniversitesi’nde, 2015 yılında ise ISAF Uluslararası Güvenlik Fuarında “Sporda Şiddet ve Stadyum Güvenliği” konulu konferans vermiştir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde “AVM Güvenliği”, “Siber Güvenlik” konferanslarının yanında kadına şiddete karşı “Kadınlara Dokunulmaz” konferansı ve T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 5. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisinde “Güvenli Okul, Sorumlu Öğrenci ve Trafik Bilinci” konulu, T.C. İçişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen “İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında “Özel Güvenlik Sektörünün Büyüklüğü, Gelişimi ve Pazar Türleri” konusunda konferanslar vermiştir.
Yayımlanmış Türkiye Trafik Kazaları Gerçeği 1, Türkiye Trafik Kazaları Gerçeği 2, Güvenli Okul isimli inceleme-araştırma kitapları ile birlikte, Bakraç, Taflan Mevsimi, Eksik Sayfa, Güz Yalnızlığı isimli şiir kitapları bulunmaktadır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü ve CSG-City Securty Group Yönetim Kurulu Başkanı-CEO’ sudur.