ODTÜ’lüler ve doğaseverlerin destekleri ile bugüne kadar 270 bine yakın fidanın dikildiği kampanya kapsamında hedeflenen 300 bin ağaca ulaşmak için son tarih 8 Aralık.

 

ODTÜ ve ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliğinde, “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” sloganıyla faaliyete geçirilen kampanya ile ODTÜ arazisinde ve Ankara’da orman varlığının artırılması, etrafında yeşil kuşaklar oluşturulması, gelecek nesillere yeşil ve yaşanabilir bir ülke bırakılması hedefleniyor.
-HEDEF BAĞIŞLARLA 300 BİN AĞAÇ-
ODTÜ Geliştirme Vakfı  tarafından yapılan açıklamaya göre, 300 bin ağaç dikilmesi hedeflenen kampanya süresince, bugüne kadar toplam 270 bine yakın fidan dikilirken, bunun yaklaşık 150 bin adedi 2014 yılında toprakla buluştu. Kampanya kapsamında 2015 yılında belirlenmiş arazilerde iş makineleri yardımıyla yaklaşık 450 kilometre uzunluğunda teras açılırken, 2 bin 560 dekarlık orman alanı rehabilite edilerek verimli hale getirildi ve bin dekar alan ağaçlandırılarak orman varlığı artırıldı. Devam eden kampanya sonuna kadar yapılacak bağışlarla 300 bin ağacın tamamlanması hedefleniyor.
-“140’TAN FAZLA KUŞ TÜRÜ İLE
ÇOK SAYIDAKİ MEMELİ VE SÜRÜNGENE
YAŞAM KOŞULLARI DA SUNULACAK’’-
Ankara Valiliği’nin izniyle başlatılan “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” kampanyası kapsamında Türkiye genelinde toplanacak nakdi yardımlar kullanılarak yapılacak ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması ile “ODTÜ Ormanı”nın geliştirilmesi çalışmalarına devam ediliyor. Bu sayede Orta Anadolu’da yok olmaya yüz tutmuş bitki türleri için doğal bir çevre yaratılırken, bu doğal çevrede kurt, tilki, keklik, tavşan, yılan, kaplumbağa gibi türlerin yanı sıra, 140’tan fazla kuş türü ile çok sayıdaki memeli ve sürüngene yaşam koşulları da sunulacak.