Obezite ameliyatları sonrasındaki ilk bir yılın çok dikkatli geçirilmesi gerektiğini belirten Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, hastanın bu süreçte beslenme ve diyet uzmanının rehberliğinde olmasını önerdi.

Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, mide küçültme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ve hasta takibi hakkında bilgi verdi.

Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan ve obezite kaynaklı hastalıkları bulunanlar için çok önemli bir tedavi seçeneği olan mide küçültme ameliyatları ile kalıcı kilo kontrolü sağlanabildiğini ifade eden Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Berna Ertuğ, bunun için ameliyatın uzman bir ekip tarafından donanımlı bir merkezde gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Ameliyat sonrası ilk bir yılın ise çok önemli olduğunun altını çizen Ertuğ, hastanın bu süreçte beslenme ve diyet uzmanının rehberliğinde bir yaşam şekli belirlemesi gerektiğini kaydetti.

-AMELİYAT SONRASI UYGUN BESLENME PROGRAMI UYGULANMALI-

Ertuğ, tüp mide ameliyatı sonrasında önerilen beslenme programına uyulmadığı takdirde beslenme yetersizliği ile karşılaşılabilme riski bulunduğunu bildirdi. Vitamin-mineral katkısının ve besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesinin, ameliyat sonrası hem kişinin sağlığı açısından hem de başarılı kilo kaybı için oldukça önemli olduğunu ifade eden Ertuğ, şunları aktardı:
“Sleeve gastrektomi ile oluşturulan tüp mide, katı yiyeceklere bir kısıtlama getirmektedir. Ameliyat sonrasındaki 1 yıl boyunca hastaya beslenme ve diyet uzmanı rehberliğinde 3 veya 4 aşamadan oluşan düşük karbonhidrat-yüksek proteinli bir diyet uygulanmaktadır.”

-HER SIVI GIDA MASUM DEĞİL-

Tüp mide ameliyatı ile hastaların tüketeceği katı gıdaların hacminin kısıtlandığını, beslenme programına sıvı besinler ile başlandığını belirten Ertuğ, bu durumun hastanın her sıvıyı tüketebileceği anlamına gelmediğini ekledi. Ertuğ, mide ameliyatı geçirmiş hastalar için şu açıklamalarda bulundu:
“Hastalar tüp mide ameliyatı geçirmiş olsalar da, besinlerin vücut tarafından emilimi değişmemektedir. Bu yüzden kalorisi yüksek, yağlı ve kremalı içecekler gibi sıvı gıdaların tüketilmesi, hastanın kilo vermesini engeller. Sıvı alımında kalori aşımı yapılırsa, hastanın kilo vermesi durarak kilo alma riski doğabilir. Sıvı gıdalardan sonra diyet programına püre gıdalar eklenerek devam edilir. Beslenme ve diyet uzmanının uyguladığı, hastanın kalori ve protein ihtiyacına göre az az ve sık sık beslenebileceği bir devam programı hazırlanarak, hastada kalıcı kilo kontrolü sağlanır.”

Ertuğ’un açıklamalarına göre tüp mide ameliyatı sonrasında;

  • Küçük porsiyonlarla daha fazla sayıda öğünler düzenlenmeli.
  • Yemekler iyi bir şekilde çiğnenerek yenmeli.
  • Düzenli spor yapılmalı.
  • Yemeklerden 10-15 dakika önce ve 20-30 dakika sonra su ve diğer sıvı içecekler tüketilmemeli.
  • Öğünlerde katı ve sıvı yiyecek ve içecekler bir arada tüketilmemeli.
  • Bir günde yudum yudum gerekirse pipet kullanarak 1litre su içilmeli, su miktarı 1,5-2 litreye zamanla çıkarılmalı.
  • Rutin tetkikler aksatılmadan yaptırılmalı.

-PROTEİN AÇISINDAN ZENGİN DİYET UYGULANIYOR-

Ameliyat sonrasındaki sürecin, kişiye göre değişkenlik gösteren geçiş diyetleri ve devam programı olmak üzere planlandığını kaydeden Ertuğ, “Tüp mide ameliyatı olmuş hastalara, ameliyattan sonraki süreçte protein açısından zengin diyet uygulanmaktadır. Endokrinoloji, diyabet ve metabolizma hastalıkları ve beslenme uzmanlarının önerdiği vitamin ve mineral desteklerini alınmalıdır. Hasta rutin tetkiklerini yaptırarak; aşırı su kaybı, mide bulantısı, kusma, anoreksiya, açlık duygusunun geri gelmesi, reaktif hipoglisemi, kabızlık, ishal, laktoz intoleransı ve saç kaybı gibi beslenmeden kaynaklanabilecek şikayetleri en aza indirmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

-ANKA-