Çin’in evsahipliğiyle düzenlenen G20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında yapılan görüşme,  ABD basınında “Obama, Türkiye ile ayrışmalarını gidermek için Erdoğan ile buluştu”  yorumlarıyla değerlendiriliyor.

Obama’nın Türkiye ile “çatlağı onarmaya çalıştığını” yazan New York Times gazetesi, Obama’nın görüşme sonrası kullandığı ifadelerin Türkiye’de darbe girişimi sonrası ABD konusunda oluşan tepkileri “yumuşatmayı” amaçladığını düşünüyor.

New York Times gazetesi,  zirvenin yapıldığı Hangzhou mahreçli haberine “Başkan Obama, Pazar günü Türkiye ile çatlağı,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmeyi amaçlayan başarısız çabanın ertesinde Cumhurbaşkanına tam destek ifade ederek ve Amerika’nın komplocuları adaletin önüne çıkarmaya yardımcı olacağı  sözünü vererek onarmaya çalıştı” diye girdi.

-OBAMA’NIN  İFADELERİ, TÜRKİYE’DEKİ KIZGINLIĞI “YUMUŞATMAYA” YÖNELİK-

Başkan Obama’nın görüşme sonrası kullandığı ifadelerin Türkiye’de  darbe sonrası ABD konusunda oluşan kızgınlığı “yumuşatma hesabıyla yapılmış gibi görüldüğü” yorumunu yapan gazete, Obama’nın Türkiye’de darbe girişimi sonrası “baskılar konusunda ise hiç bir şey söylemediğine” dikkat çekti.
NYT,  Obama’nın aynı zamanda “son dönemde Suriye’de başta olmak üzere iki ülkenin çıkarlarının ayrışması üzerine örttüğünü” savunduğu haberinde “Türk kuvvetlerinin Suriyeli Kürtlerin ülkenin kuzeyinde daha fazla ilerlemesini önlemek için Suriye’ye müdahale ettiğini” öne sürerken Suriyeli Kürtlerin, “İslam Devleti ile askeri müdahalede onlara  kritik önem veren ABD tarafından eğitildiği ve donatıldığına” da dikkat çekti.

Bu arada,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın,  Obama için  geçen ay Türkiye’yi sehayat eden Başkan Yardımcısı Joe Biden’e göre daha uzlaşıcı” olduğunu düşünen gazete, Erdoğan’ın  Pazar günü  yaptığı açıklamada Gülen’in “Türk hükümetini istikrarsızlaştırmak için Pennsylvania’daki evini kullanmasından şikayet etmediğini”, sadece Türk Hükümenin Gülen hakkında ek hukuki kanıtları sunmayı planladığını söylemekle yetindiğinin altını çizdi.  (ANKA) (CN/TA)