ABD Başkanı Barack Obama,  IŞİD’le mücadele konusunda müttefikleri ile yakın istişare içinde olduklarını belirtirken  “Türkler, Ürdünlüler ve bölgedeki diğerleri ile birlikte yapmak istediğimiz şey, IŞİD’in faaliyet gösteremeyeceği bir ortam oluşturmak” şeklinde konuştu.

Washington/Londra(ANKA) – ABD Başkanı Barack Obama, BBC’ye verdiği özel mülakatta, yabancı savaşçıların Suriye’ye akışını durdurmaya çalıştıklarını söyledi. Obama bu konuda başta Türkiye ve Ürdün olmak üzere bölge ülkeleri ile birlikte hareket ettiklerini belirtti.
Obamna, BBC Kuzey Amerika editörü Jon Sopel’in sorularını yanıtlarken 16 ülkeden oluşan koalisyonun IŞİD’e karşı mücadele ettiğini anımsatarak, IŞİD’le mücadele konusunda müttefikleri ile yakın istişare içinde olduklarını vurgulayan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkler, Ürdünlüler ve bölgede diğerleri ile birlikte yapmak istediğimiz şey, IŞİD’in faaliyet gösteremeyeceği bir ortam oluşturmak. Ancak biz ayrıca yabancı savaşçıların Suriye sınırları üzerinden bu ülkeye akışını durdurmaya çalışıyoruz. Bu konuda ilerleme kaydettik.”
-“SURİYE’DE SİYASİ GEÇİŞ SÜRECİNE İHTİYAÇ VAR”-
Suriye’de siyasi bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğunu belirten Obama, “Esad’ın, Rusların, İranlıların bunu anlamasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Obama aksi takdirde Suriye’nin tüm bölgeyi çok daha uzun ve kanlı bir çatışmaya iteceği uyarısında bulundu.
-“İRAN’IN NÜKLEER SİLAH YOLUNU TIKADIK”-
ABD Başkanı Barack Obama BBC ile mülakat sırasında İran’la yaptıkları nükleer anlaşmaya yönelik eleştirilere de yanıt verirken  birinci önceliklerinin İran’ın nükleer silah sahibi olma yolunu tıkamak olduğunu, bunu başardıklarını söyledi.
İran’ın yaptırımların kalkması ile elde edeceği kaynaklarını ekonomisini güçlendirmeye harcayacağını belirten Obama, anlaşmanın sonunda Amerikan Kongresi’nden geçeceğinden emin olduğunu kaydetti.
Obama gerekirse Tahran ile askeri mücadeleye de hazır olduklarını vurguladı, Körfez ülkelerinin toplam savunma bütçelerinin de İran’ınkinin 10 katı olduğuna dikkat çekti.(ANKA)