Türkiye’de ODTÜ’de yaşanan olay üzerine İsveç’te ODTÜ emsali okullarda durum nedir diye kısa bir araştırma yaptım.

Stockholm’de kızımın da okuduğu Kraliyet Teknik Üniversitesi’nde de Müslüman öğrenciler için Mescid varmış. Dünyanın değişik yerlerinden gelen ve Müslüman öğrenciler ile İsveç’te yaşayan öğrenciler bu ibadet odasında ibadetlerini yerine getiriyorlarmış.
SICAĞI SICAĞINA AÇIKLAMA NE KADAR DOĞRU
ODTÜ gibi dünyanın sayılı üniversiteleri arasında görülen bu üniversite de de ibadet sorunsuz yapılıyor. Ancak ODTÜ’de yaşananların arkasında başka niyetler olabilir mi? Orası biraz karışık.
Bu konuda televizyonlardaki açık oturumları dinledim. Olayı net olarak ortaya koyan olmadı. Ancak medyaya baktığınızda ODTÜ karıştı gibi gündem var. ODTÜ’de karışık olan ne onu aslında konuşmak gerekir. Ancak açık oturumlardaki konuşmacıların üslupları da bu konuda net değildi. Sanki, bir bardak suda fırtına mı koparılmaya çalışılıyor.
Peki ODTÜ’de olanları en sağlıklı kimden duyacağız, o da meçhul. Türkiye’de herkes ağzı torba değil ki, konuşuyor. Televizyondaki yorumcularda hepsi kendi siyasi görüşleri doğrultusunda yorumlar yapıyorlar. Türkiye’yi sanki tekrar eski sağ sol öğrenci olaylarına getirecek şeyleri anlatarak hafızaları tazeleniyor.
CUMHURBAŞKANI HEMEN SAHNE DE
Olayın büyütülmemesi gerekirken, Cumhurbaşkanı her zaman olduğu gibi hemen sahneye çıkıyor ve birilerine hesap soruyor. Yani bir namaz konusunda yaşanmış bir şey var ortada. Ancak hem bir gerginlik, hemen birileri hedef, hemen gereği neyse yapılacak talimatları. Mesajların tümünde geçmişi karalamak var. Kapanmış ya da küllenmiş bazı olaylara atıf var. Türk gençlerine 13 yıldır dayatılan ve kendilerine göre ’’Faydalı Nesil’’ vurgusu var.
Tamamen dengelerle oynayan, geçmişte Taksim Gezi Parkı’ndaki üslubun bir benzeri.
ASLINDA GEÇMİŞTEN DERS ÇIKARILMAMIŞ
Eğer sağduyulu mesajlar olsa ve hakikaten geçmişte yaşananlardan söylendiği gibi dersler çıkarılmış olsaydı, Taksim’de Gezi Parkı’nda yaşananlar olsun bugün ODTÜ’de yaşanan tam net adı konmayan olaylar için ’’13 yıldır Asım’ın neslini ayağa kaldırma mücadelesi veriyoruz diye bir yaklaşım olayların üzerine benzin dökmek gibi bir yaklaşımdır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüksek makamından gelen mesajlar geçmişten çıkarılan dersler ışığında daha soğukkanlı adeta yaşananları krize dönüştürmeyecek ölçüde olması gerekir.
GEZİ OLAYLARI BAZILARININ VİCDANIN DA FARKLI
Olaylara herkes kendi penceresinden bakacak olursa yarın Türkiye’de herkesin takım elbise giyip dolaşması gerekir. Gezi olaylarına da bu açıdan bakmak lazım. Gezi’de yaşananlara hala bazılarının vicdanında farklı algılanıyor.
ODTÜ NEDEN HEP MERKEZ DE
Türkiye’de o kadar üniversite var ancak ODTÜ hep olayların merkezinde oluyor. Burada bence bilinçli bir şekilde ODTÜ’yü yıpratma politikası var.
Dünyanın en saygın üniversiteleri arasındaki ODTÜ böylece yıpratılarak darmadağın edilmek isteniyor.
ODTÜ’de namaz kılan gençlere yönelik saldırı olarak yansıyan bu haberlerin gerçeği ne kadar araştırılarak bu gerginliğe yol açacak yorumlar yapılıyor. Namaz kılan öğrencilerin karşı bir provokasyon olmaz. Dünyaca ünlü bir üniversiteye girme başarısı gösteren öğrencilerin, sadece ibadetlerini yapan, namaz kılan öğrencilere saldıracağına pek inanmıyorum.
O zaman ODTÜ’lüler ODTÜ’lü olmaz.