Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık sistemini övmek isterken Hitler Almanya’sını örnek göstermesi , sonradan yapılan düzeltme girişimlerine karşın siyasi hayatımızın demirbaş gaflarından biri olarak tarihteki yerini aldı.

Eski siyasetçiler de gaf yapardı ama onlar genellikle sadece komik olurdu.
++
Örneğin eski Başbakan Tansu Çiller bir miting konuşmasını “Allah’ı sizlere emanet ediyorum” diye bitirmiş, zaten il olan Sivas’ta “Bu bacınız sizi il yapacak” sözünü vermişti. Çiller’in ANAP lideri Mesut Yılmaz için “O istikrarsız biri” demek isterken “O iktidarsız biridir” demesi, kendisini karşılayan belediye zabıtalarını “Merhaba asker” diye selamlaması, vatandaşların Kurban Bayramı’nı “Mübarek kurban şeker bayramınız kutlu olsun” diye kutlaması, partisinin amblemi olan kıratı hatırlayamayıp ondan “beyaz at, ak at” şeklinde bahsetmesi de komik gaflar olarak vaktiyle dudaklarımıza ince bir tebessüm kondurmuştu.
++
Eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Süleyman Demirel de ünlü gaflara imza atmıştı. “Ege bir Yunan gölü değildir, Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh Ege bir göl değildir”, “Millete plan değil pilav lazım” bunlardan sadece ikisiydi. Gazetecilerin “Ecevit’in elini sıktınız mı” sorusuna karşılık olarak “Ya neresini sıkacaktım” cevabı da unutulmaz bir gafı olarak hafızalarımıza kazınmıştı.
++
Yine eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal’ın “Benim memurum işini bilir” ifadesi, kendisini sık sık eleştiren muhalefete “Biraz da küçük Turgut’la oynayın” mesajı önemli siyasi gaflar arasına girmişti.
++
Gaflardan bahsederken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu unutmamak lazım. Fenerbahçe’nin ünlü golcüsü Lefter’den “Çok iyi kaleciydi” diye bahsetmiş, iktidarı eleştirirken, “Biz sizin gibi söz verip de sözünde duranlardan değiliz” demişti.
Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun, Ferro Krom Tesisleri’nden “Kırro Ferom Tesisleri diye bahsetmesi, eski SODEP Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan’ın, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki miting konuşmasına “Sevgili Kızılderililer” diyerek başlaması , son başbakanlığı sırasında zihnen ve bedenen yorgun olan Bülent Ecevit’in konuğu Afganistan Başbakanına “Sayın Afgan Genel Müdürü” diye seslenmesi de siyasi tarihimizin ilginç ve komik gafları arasında yerini almıştı.