Hürriyet’in, “Karargah rahatsız” başlıklı haberi, yanlış anlamalara yol açabilecek, okuyana, orduda yeni bir darbe hazırlığı olduğu izlenimi verecek ciddi bir editoryal hataydı.

Bu hatanın şu sonuçları doğurması muhtemeldir:
1)Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, referandum kampanyasında kullanacakları çok elverişli bir malzeme yakaladılar. Meydanlarda, “Bakın, hâlâ darbeden söz ediyorlar. Bunlara fırsat vermeyin, evet deyin” diyecekler.

2)Hürriyet, ana akım medyanın en etkili, en çok okunan gazetesi. Bu hata yüzünden karşılaştığı sert tepki onları iyice ürkütecek, önümüzdeki aylarda adeta Sabah, Yeni Şafak, Türkiye, Akşam, Star, Takvim, Güneş çizgisinde iktidar yanlısı bir yayıncılığa zorlayacak.

3)Sedat Ergin’in Hürriyet Genel Yayın Yönetmenliğinden ayrılacağı çoktandır konuşuluyordu. Bu ayrılış söz konusu hata nedeniyle hızlanacak.
4)15 Temmuz darbe girişimi sırasında, CNN Türk’te, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefon bağlantısı kurarak darbenin önlenmesinde önemli işlev üstlenen Hürriyet’in Ankara Temsilcisi Hande Fırat, okuyucu nezdinde olmasa da Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet nezdinde itibarını kaybetti. Artık telefonlarına kimse çıkmaz, konuşacak siyasi muhatap bulamaz, toplantılara davet edilmez. Temsilcilikten ayrılması sürpriz olmayacak.

5)Hürriyet’in patronu Aydın Doğan, geçmişte vergi cezasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu defaki ceza galiba şirketlerine ait hisselerinin borsada düşüşüyle yaşanacak.
6)Genelkurmay Başkanlığı kapılarını medyaya sımsıkı kapatacak. Yetkili hiç kimse medya mensuplarıyla özel görüşmeler yapmayacak. Kurumun kamuoyuyla iletişimi internet sitesinde yer alacak açıklamalarla sınırlı kalacak.

7)Hürriyet’in başına gelenler, muhalefet yapmak isteyen gazete, yazar ve muhabirleri de korkutacak, yazdıkları her sözcüğü defalarca düşünmek zorunda bırakacak.
8)Yazılı ve görsel medyadaki korku ve endişe, referandum kampanyasını evetciler için adeta tek kale maça dönüştürecek.
9)Gazete ve televizyonlardan daha özgür yayın yapabilen internet gazetelerinin önemi artacak.
10)Batılı liderler ve medya örgütleri Türkiye’deki medya özgürlüğü konusunu sık sık gündeme getirecek.